Evropska komisija je navodno predložila gornju granicu od 100 dolara po barelu, dok zemlje G7 žele da se granica postavi malo više, navodeći zabrinutost da bi niža gornja granica mogla povećati cijene goriva i izazvati poremećaje u EU.
Pregovori o tom pitanju su u toku i sa EU i sa G7 očekujući da će sporazum o prodaji trećih zemalja biti dogovoren do početka februara.
Glavni fjučersi na dizel, koji ne uključuju rusku ponudu, iznosili su u petak oko 125 dolara po barelu, prema podacima ICE Futures Europe.
EU, zemlje G7 i Australija su 5. decembra uvele zabranu ruske morske nafte, zajedno sa ograničenjem cene od 60 dolara po barelu. Embargo EU na uvoz prerađenih naftnih derivata iz zemlje pogođene sankcijama stupa na snagu 5. februara .
U decembru je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao ukaz o merama odmazde na ograničenje cena na izvoz ruske nafte. Njime se zabranjuje isporuka nafte i naftnih derivata iz Rusije u zemlje koje primenjuju ograničenje cena u svojim ugovorima.
Uredbom, koja stupa na snagu 1. februara 2023. i važi do 1. jula 2023. godine, zabranjuju se i isporuke ako se u ugovorima direktno ili indirektno pominje ograničenje. Datum stupanja na snagu zabrane isporuke naftnih derivata Vlada će naknadno odrediti.