EU radi na svojoj desetoj rundi sankcija Rusiji zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini. Poljska i baltičke zemlje se zalažu za zabranu ruskih dijamanata sa tržišta bloka, kao i druge mere kao što su odsecanje više banaka iz platnog sistema SVIFT i ograničenja saradnje u nuklearnoj energiji.
„Ne podržavamo zabranu isporuke dijamanata“, rekao je De Kru novinarima na pitanje o predloženom embargu.
De Kru je rekao da je obim isporuke ruskih dijamanata Belgiji opao za 80 odsto od uvođenja sankcija u vezi sa Ukrajinom, ali je istakao da ruski izvoz dragog kamenja u celini nije opao.
„Korake [ove] vrste treba preduzeti samo na globalnom nivou. Neophodno je napraviti sistem za praćenje porekla dijamanata da bi sankcije bile zaista delotvorne. U suprotnom, dijamanti će ipak naći put do tržišta“, rekao je premijer.
U oktobru su zemlje članice EU razgovarale o zabrani uvoza iz ruskog rudarskog giganta Alrose, u okviru osmog paketa sankcija. Međutim, rudar dragulja ostao je van konačne liste na kojoj se nalazi 29 fizičkih i sedam pravnih lica.
Do preokreta je navodno došlo nakon što je Belgija, dom najvećeg svetskog centra za trgovinu dijamantima u Antverpenu, blokirala embargo EU, upozorivši da bi taj potez mogao koštati hiljade radnih mesta u gradu.
Prema zvaničnoj belgijskoj statistici, zemlja je i dalje uvezla ruskih dijamanata u vrednosti od 676 miliona evra (734 miliona dolara) u drugom kvartalu 2022. godine, što je zatim palo na 154 miliona evra (167 miliona dolara) u tri meseca do kraja septembra.
Alrosa, najveći svetski proizvođač dijamanata sa 30 odsto globalnog tržišnog udela, stavljena je na listu sankcija SAD. Vašington je zabranio uvoz ruskih neobrađenih dijamanata, ali i dalje uvozi dragulje ako su značajno transformisani u drugim zemljama.
Belgijske vlasti su navodno zabrinute zbog gubitka posla sa centrima za trgovinu dijamantima u Indiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.