Parodontitis, bolest desni, može dovesti do niza stomatoloških problema od lošeg zadaha do krvarenja i izgubljenih zuba. Sada su istraživači sa Univerziteta u Hirošimi otkrili da bi to moglo biti povezano sa još ozbiljnijim problemima na drugim mestima u telu – srcu.
U studiji objavljenoj u JACC: Clinical Electrophisiologi, tim je otkrio značajnu korelaciju između parodontitisa i fibroze (koja ostavlja ožiljke na dodatku leve pretkomora srca koji može dovesti do nepravilnog otkucaja srca koji se naziva atrijalna fibrilacija) na uzorku od 76 pacijenata sa srčana bolest.
„Parodontitis je povezan sa dugotrajnom upalom, a zapaljenje igra ključnu ulogu u napredovanju atrijalne fibroze i patogenezi atrijalne fibrilacije“, rekao je prvi autor Šunsuke Mijauči, docent u Zdravstvenom centru Univerziteta u Hirošimi. Takođe je povezan sa Univerzitetskom školom za biomedicinske i zdravstvene nauke. „Pretpostavili smo da parodontitis pogoršava atrijalnu fibrozu. Ova histološka studija dodataka leve pretkomode imala je za cilj da razjasni odnos između kliničkog statusa parodontitisa i stepena atrijalne fibroze.“
Lijevi atrijalni dodaci su hirurški uklonjeni pacijentima, a istraživači su analizirali tkivo kako bi ustanovili korelaciju između težine atrijalne fibroze i težine bolesti desni. Otkrili su da što je parodontitis gori, to je gora fibroza, što sugeriše da upala desni može intenzivirati upalu i bolest u srcu.
„Ova studija pruža osnovne dokaze da parodontitis može pogoršati atrijalnu fibrozu i može biti novi modifikujući faktor rizika za atrijalnu fibrilaciju“, rekla je autorka Jukiko Nakano, profesorka kardiovaskularne medicine na Visokoj školi biomedicinskih i zdravstvenih nauka Univerziteta u Hirošimi.
Prema Nakanu, pored poboljšanja drugih faktora rizika kao što su težina, nivoi aktivnosti, upotreba duvana i alkohola, parodontalna nega bi mogla da pomogne u sveobuhvatnom upravljanju atrijalnom fibrilacijom. Međutim, ona je upozorila da ova studija nije utvrdila uzročnu vezu, što znači da iako se stepen ozbiljnosti bolesti desni i atrijalne fibroze čini povezanim, istraživači nisu otkrili da jedno definitivno vodi ka drugom.
„Potrebni su dodatni dokazi da bi se utvrdilo da parodontitis doprinosi atrijalnoj fibrozi na uzročan način i da parodontalna nega može da promeni fibrozu“, rekao je Nakano. „Jedan od naših ciljeva je da potvrdimo da je parodontitis promenljiv faktor rizika za atrijalnu fibrilaciju i da promovišemo učešće stomatoloških specijalista u sveobuhvatnom upravljanju atrijalnom fibrilacijom. Parodontitis je lako promenljiva meta sa nižom cenom među poznatim faktorima rizika od atrijalne fibrilacije. Dakle, postignuće ove serije studija može donijeti koristi mnogim ljudima širom svijeta.“
Zatim, istraživači su rekli da se nadaju sprovođenju budućih kliničkih ispitivanja kako bi se razjasnilo da li parodontalna intervencija smanjuje pojavu atrijalne fibrilacije i poboljšava ishode pacijenata.