Borbe su se intenzivirale oko grada u istočnom Kongu u četvrtak, jer je pobunjenička grupa koja želi da proširi teritoriju koju kontroliše povećala pritisak na vladine trupe koje ga brane, primoravajući stotine civila da napuste svoje domove, prenosi AP.
Do večeri je bilo nejasno ko kontroliše Kičangu u provinciji Severni Kivu. Činilo se da video snimci na društvenim mrežama prikazuju borce u grupi M23 kako slave i tvrde da su zauzeli grad. Bilo je nemoguće nezavisno proveriti njihovu autentičnost.
Kongo je mesecima optuživao susednu Ruandu da podržava grupu M23 — čije poreklo leži u etničkim borbama u regionu — i moćni glasovi na Zapadu su se otvoreno složili. Ruanda poriče da podržava ovu grupu, koja je jedna od desetina koje posluju u mineralima bogatom istočnom Kongu.
Na samitu 23. novembra u Angoli, na kojem su bili predsednik Konga i ministar spoljnih poslova Ruande, regionalni lideri pozvali su na prekid vatre u istočnom Kongu, nakon čega bi usledilo povlačenje pobunjenika iz većih gradova pod kontrolom M23.
Grupa je rekla da će napustiti neke od okupiranih teritorija pre 15. januara, ali neke oblasti ostaju pod njenom kontrolom i pokušava da zarobi druge od vladinih snaga. Ujedinjene nacije i grupe za ljudska prava optužile su M23 za zločine nad civilima.
Kičanga je ključni grad jer se nalazi na poslednjoj otvorenoj ruti između glavnih ekonomskih čvorišta Severnog Kivua, Gome i Butemba. Ostali su odsečeni zbog borbi.
Mnogi stanovnici Kičange pobegli su od nasilja u četvrtak.
„Upravo smo prošli kroz rat u Kičangi, videli smo kako M23 ubija ljude, uplašili smo se, zato smo pobegli da i mi ne umremo“, rekla je Anželik Mukešimana. Majka četvoro dece otišla je na improvizovano mesto za raseljenje na periferiji Gome, oko 150 kilometara (93 milje) daleko, ostavivši sve svoje stvari.
Borbe se dešavaju nekoliko dana pre nego što bi papa Franja trebalo da dođe u trodnevnu posetu glavnom gradu Konga Kinšasi. Putovanje je prvobitno trebalo da uključuje zaustavljanje na istoku, ali je Vatikan to ukinuo zbog rastućeg nasilja.
Politički portparol M23, Lorens Kanjuka, u saopštenju od četvrtka optužio je vladine trupe za napade na civile u Kičangi i drugde, i rekao da je pobunjenička grupa „obavezna da interveniše i zaustavi još jedan genocid“.
Portparol mirovne misije Ujedinjenih nacija u Kongu rekao je da se više od 500 civila sklonilo u i oko mirovne baze UN u Kičangi, gde su im dali šatore, hranu, vodu i prvu pomoć.
„M23 mora prekinuti sva neprijateljstva i povući se iz okupiranih područja“, rekla je Ndej Kadi Lo.
Analitičari kažu da nastojanje pobunjeničke grupe da se proširi ima razorne posledice po civile.
„Ako su izveštaji da je grupa preuzela kontrolu nad Kičangom… tačni, ovo je još jedan pokazatelj stalnih teritorijalnih ambicija grupe i očigledne nespremnosti da se povuče“, rekao je Daniel Levine-Spound, istraživač Centra za civile u sukobu .
„Nastavak širenja grupe na zapad takođe izaziva značajne strahove da bi M23 mogao da pokuša da u potpunosti opkoli Gomu. Kontinuirani međunarodni pritisak, uključujući pristalice M23, biće od ključnog značaja za zaustavljanje napredovanja grupe“, rekao je on.
Uglavnom se sastoji od kongoanskih etničkih Tutsija, ZAPIS? M23 je postao poznat pre 10 godina kada je zauzeo Gomu na granici sa Ruandom. To je deo dugog niza pobunjeničkih grupa povezanih sa Ruandom od 1990-ih kada je zemlja tražila etničke Hutu milicije, koje su pobegle u Kongo nakon što su ubili ruandske Tutsije tokom genocida.