Egipat je u četvrtak otkrio zlatnu mumiju i četiri grobnice, uključujući „čuvara tajne“ drevnog kralja, otkrivene u nekropoli Sakara južno od Kaira.
Ogromna grobnica u drevnoj egipatskoj prestonici Memfisu, koja je na Uneskovoj listi svetske baštine, dom je više od desetina piramida, životinjskih grobova i starih koptskih hrišćanskih manastira.
Arheolog Zahi Havas, bivši egipatski ministar za antikvitete, najavio je najnovije otkriće, koje datira iz pete i šeste dinastije—otprilike od 25. do 22. veka pre nove ere— novinarima na mestu iskopavanja.
Najveća grobnica, „ukrašena scenama iz svakodnevnog života“, pripadala je svešteniku, inspektoru i nadzorniku plemića po imenu Hnumđedef, rekao je Havas.
Pronađen je u kompleksu piramida Unasa, poslednjeg kralja pete dinastije, koji je vladao pre nekih 4.300 godina.
Još jedna grobnica pripadala je Meri, koja je, prema Havasu, služila kao faraonov „čuvar tajne“, sveštenička titula koju je nosio viši zvaničnik palate i koji je davao moć i ovlašćenje da obavlja posebne verske rituale.
Treća grobnica pripadala je svešteniku u kompleksu piramida faraona Pepija I, a četvrta sudiji i piscu po imenu Fetek, dodao je Havas.
Fetekova grobnica sadrži kolekciju „najvećih statua“ ikada pronađenih u toj oblasti, rekao je novinarima Mostafa Vaziri, šef egipatskog Vrhovnog saveta za antikvitete.
Niz šaht od 15 metara, ekspedicija je takođe pronašla veliki sarkofag od krečnjaka koji je ostao zapečaćen „baš kao što su ga stari Egipćani napustili pre 4.300 godina“, rekao je Havas.
Unutra je bila mumija sa „zlatnim listom“ koja je pripadala čoveku po imenu Hekašepes, prema Havasu, koji ju je opisao kao jednu od najstarijih i najkompletnijih nekraljevskih mumija ikada pronađenih u zemlji.
Egipat je otkrio mnoga velika arheološka otkrića poslednjih godina.
Kritičari kažu da je bujica iskopavanja dala prednost nalazima koji privlače pažnju medija u odnosu na teška akademska istraživanja.
Ali otkrića su bila ključna komponenta pokušaja Egipta da oživi svoju vitalnu turističku industriju nakon godina političkih nemira, kao i nakon pandemije COVID-a.
Vladini planovi — čiji je dragulj kruna dugo odlagana inauguracija Velikog egipatskog muzeja u podnožju piramida u Gizi — imaju za cilj da privuku 30 miliona turista godišnje do 2028. godine, u odnosu na 13 miliona pre pandemije.
Zemlja od 104 miliona stanovnika pati od teške ekonomske krize.
Prema zvaničnim podacima, egipatska turistička industrija čini 10 odsto BDP-a i oko dva miliona radnih mesta.