NjUJORK – Kolumbijac koji je nekada bio jedan od najtraženijih narko-bosova na svetu priznao je u sredu krivicu za američke optužbe za krijumčarenje, priznajući da je vodio kartel i paravojnu grupu koja je trgovala kokainom i smrtonosno nasilje, preneo je Asošijeted pres.
„Tone kokaina su premeštene uz moju dozvolu ili po mom uputstvu“, rekao je Dairo Antonio Usuga, poznatiji kao Otoniel, federalnom sudu u Bruklinu.
„Bilo je mnogo nasilja sa gerilcima i kriminalnim grupama“, dodao je on i priznao da su „u vojnom radu vršena ubistva“.
Usuga, 51, mogao bi se suočiti sa decenijama zatvora kada bude osuđen. Savezne smernice za odmeravanje kazne predviđaju doživotni zatvor, ali američka vlada se složila da ga ne traži kako bi obezbedila njegovo izručenje iz Kolumbije ranije ove godine, rekla je američki okružni sudija Dora Irizari.
Kao deo njegovog sporazuma o priznanju krivice, pristao je da izgubi 216 miliona dolara.
Usuga je predsedavao Zalivskim klanom, koji je terorisao veći deo severne Kolumbije da bi kontrolisao glavne rute krijumčarenja kokaina. Američke vlasti su ga nazvale jednim od najopasnijih trgovaca drogom na planeti, a bio je i najtraženiji kralj Kolumbije. Bivši kolumbijski predsednik Ivan Duke uporedio ga je sa zloglasnim kraljem iz 1980-ih Pablom Eskobarom.
Američki tužilac u Bruklinu Breon Peace rekao je prošle godine da je hiljade pripadnika bande izvršilo napade, otmice, mučenja, ubistva i organizovale kampanje protiv kolumbijskih organa za sprovođenje zakona i vojnih trupa. Usuga je ponekad lično naređivao ubijanje i mučenje navodnih neprijatelja i pojačavao svoju moć proglašavanjem „štrajkova“ u kojima su preduzeća morala da se zatvore, a ljudi morali da ostanu kod kuće tokom čitavog dela kartela, rekao je Peace.
Usuga je imenovan u nizu američkih optužnica još od 2009. godine. Američka uprava za borbu protiv droga ponudila je nagradu od 5 miliona dolara za informacije koje su dovele do njegovog hapšenja, a kolumbijska vlada je ponudila 800.000 dolara. Tokom godina, kolumbijske vlasti su uhapsile ili ubile stotine članova kartela, rasporedile preko 1.000 policajaca u lov na kralja i objavile američku nagradu bacajući letke iz helikoptera.
Ali Usuga je izbegao hapšenje sve do 2021. kombinacijom korupcije, saveza sa levičarskim i desnim borcima u unutrašnjem sukobu koji je potresao Kolumbiju više od pola veka, i života bez mreže na selu. Navodno je svake noći koristio drugu sigurnu kuću.
Kada je uhapšen, Duke je rekao da Usuga nije bio samo najopasniji trgovac drogom na svetu, već je i ubica društvenih lidera, zlostavljač dečaka, devojčica i adolescenata, ubica policajaca.
Usuga je izručena SAD prošlog maja. On je u sredu priznao krivicu za vođenje kontinuiranog zločinačkog poduhvata i razne optužbe za trgovinu drogom koje uključuju skoro 97.000 kg (107 tona) kokaina.
Usuga je počeo kao revolveraš za sada nepostojeću levičarsku gerilsku grupu, a zatim je promenio stranu i pridružio se desničarskoj paravojnoj organizaciji. Nedavno je Usuga tvrdio da je predvodio organizaciju pod nazivom Gaitanističke samoodbrambene snage Kolumbije, nazvane po kolumbijskom levičarskom borcu iz sredine 20. veka. Vlasti smatraju da je grupa lišena bilo kakve političke ideologije.