Nivo reka u poplavljenim područjima opada. Vanredna situacija i dalje je na snazi u 10 opština. Crpi se voda iz poplavljenih objekata. Evakuisani se vraćaju u svoje domove. Voda iz gradskog vodovoda Prijepolja i Brodareva još nije za piće. Sava, Zapadna Morava, Ibar, Tamiš i Nera i danas biće u porastu. Milorad Spasojević iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije kaže za RTS da je sinoć oko 22 časa usled većih padavina došlo do zadržavanja vode u Preševu, u naselju Železnička stanica.
Milorad Spasojević je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a izjavio da je vanredna situacija i dalje na teritoriji deset lokalnih samouprava.
„Sinoć oko 22 časa došlo je usled većih padavina do zadržavanja vode u Preševu, u naselju Železnička stanica. Naše ekipe su na terenu, sa 16 vatrogasaca i 10 pumpi vrši se crpljenje vode iz oko 17 domaćinstava. Voda je ušla u dvorišta i podrumske prostorije tih domaćinstava. Ekipe su na licu mesta i saniraju posledice“, naveo je Spasojević.
Vodostaji reka su, dodaje, u stagnaciji i blagom opadanju.
„Zbog poplava koje su nam se desile i natopljenosti zemlje vodom, i dalje je najkritičnije na slivu reke Ibar. U mestu Ušće se postavljaju mobilni sistemi odbrane od poplava, u ušću reke Studenice u Ibar, kao i u naselju Raška gde su postavljeni zaštitni bedemi“, napominje Spasojević.
U ovom trenutku, ističe, nema opasnosti od izlivanja.
„Pratimo situaciju na terenu, obilazimo lokacije zajedno sa predstavnicima Srbija voda i gde god da se ukaže naznaka problema mi ćemo reagovati“, ističe Spasojević.
Evakuisano je, ističe, 106 osoba u poplavama i da se većina njih vratila u svoje domove i da sada sledi sanacija tih objekata.
Spasojević kaže da su pripadnici vatrogasno-spasilačke jedinice opremljeni adekvatnom opremom koja omogućava da se u ovakvim situacijama reaguju.
„Tu je i druga vatrogasna oprema koja nam omogućava da se crpi voda iz poplavljenih objekata“, kaže Spasojević.
Katastrofalne poplave iz 2014. godine je pokrenuo Sektor za vanredne situacije da se u svim organizacionim jedinicama formaraju specijalističke jedinice za rad na vodi, sve u cilju bržeg reagovanja i zaštite građana.
„Neuređenost vodotokova, bacanje smeća, zapušavanje prolaza često dovodi do izlivanja manjih reka. Sektor je dosta toga uradio na opremanju i usavršavanju pripadnika“, ukazuje Spasojević.
Navodi da se neke vanredne situacije događaju u vreme kada za to nismo navikli.
„Imamo poplave u zimskom periodu i u letnjem periodu. U poslednje vreme imamo česte, ekstremne količine padavina u kratkom roku koje izazivaju bujične poplave na manjim vodotokovima i porasta nivoa većih reka. Tu su takođe i problemi urbanih poplava. Svesni smo da su se vremenske prilike bitno promenile“, zaključuje Spasojević.