Bela kuća je u utorak imenovala specijalnog izaslanika za ljudska prava u Severnoj Koreji, premestivši se na mesto koje je bilo prazno od 2017. godine usred debate o tome kako se pitanja prava uklapaju u pokušaje da se suprotstavi programu nuklearnog oružja Pjongjanga, prenosi Rojters.
Predsednik Džo Bajden je nominovao Džuli Tarner, dugogodišnjeg diplomatu i aktuelnog direktora Kancelarije za istočnu Aziju i Pacifik u Birou za demokratiju, ljudska prava i rad Stejt departmenta, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Ona govori korejski i ranije je radila na severnokorejskim ljudskim pravima kao specijalni pomoćnik u kancelariji izaslanika, navodi se u saopštenju.
Položaj specijalnog izaslanika – i sličan u Južnoj Koreji – postao je kontroverzan dok su prethodne administracije pokušavale da Severnu Koreju dovedu za pregovarački sto. Neki aktivisti su rekli da su ljudska prava zabačena u stranu u korist prioriteta nacionalne bezbednosti.
Bajden je više puta obećao nakon preuzimanja dužnosti 2021. da će ljudska prava biti u centru njegove spoljne politike, ali je to mesto ostalo upražnjeno.
Ambasador Južne Koreje za ljudska prava Severne Koreje izrazio je prošle godine razočaranje što Bajdenova administracija u to vreme tek treba da imenuje izaslanika za to pitanje.
Severna Koreja je više puta odbacivala optužbe za kršenje ljudskih prava i krivila sankcije za tešku humanitarnu situaciju. Optužuje se Vašington i Seul da koriste ovo pitanje kao političko oruđe za blaćenje reputacije Pjongjanga.
U značajnom izveštaju Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima Severne Koreje iz 2014. zaključeno je da bi severnokorejski šefovi bezbednosti – i verovatno sam lider Kim Džong Un – trebalo da se suoče sa pravdom zbog nadgledanja državno kontrolisanog sistema zločina u nacističkom stilu.
Od tada su mere protiv korona virusa u Severnoj Koreji pogoršale kršenja ljudskih prava, rekli su istražitelji Ujedinjenih nacija, navodeći dodatna ograničenja u pristupu informacijama, strožu bezbednost granica i pojačan digitalni nadzor.