Prema dokumentu objavljenom na sajtu Bundestaga, Nemačka je 2021. uvezla 55 milijardi kubnih metara (bcm) ruskog prirodnog gasa. Dokument takođe pokazuje da su nove nemačke plutajuće jedinice za skladištenje i regasifikaciju (FSRU), koje se trenutno instaliraju u nekoliko luka za omogućavanje uvoza LNG-a, mogao bi dostići sličan kapacitet najkasnije 2026. godine.
Predviđeno je da će do 2030. godine ti kapaciteti porasti na 76,5 milijardi kubnih metara, ili oko 80% ukupne nemačke potrošnje gasa 2021. Međutim, ministarstvo napominje da čak i kada terminali postanu onlajn, globalno LNG tržište možda neće imati dovoljno kapaciteta da pokrije dodatne potražnje, što bi moglo da pomeri ove datume dalje.
Ministarstvo napominje da su skladišta gasa u zemlji trenutno dobro popunjena i da ne postoji neposredna opasnost od nestašice gasa. Međutim, priznaje se da bi se Nemačka mogla suočiti sa nestašicom, kada se prodavnice presuši kasnije ove godine i dođe vreme da se ponovo popune za sledeću grejnu sezonu. Prema proračunima Oksfordskog instituta za energetske studije, Nemačka se ove godine suočava sa jazom u snabdevanju od oko 30 milijardi kubnih metara gasa, a predviđa se da će FRSU proizvoditi manje od polovine ove količine do kraja 2023.
„Istina je da u naredne tri do četiri godine u svetu neće biti dovoljno kapaciteta za proizvodnju LNG-a da bi se zadovoljila rastuća potražnja. Dakle, neizgovorena strategija je da će Nemačka nastaviti da plaća lude cene, a druge, manje bogate zemlje idu praznih ruku“, rekao je za Blumberg Kristijan Leje, predstavnik Leve stranke Bundestaga.
Nemačka je prošle godine uspela da smanji svoju zavisnost od ruske energije uvozom LNG-a preko evropskih suseda i povećanjem gasovodnih tokova iz Norveške i Holandije. Međutim, njena skladišta gasa su bila popunjena tokom leta, kada je ruski gas i dalje tekao direktno u zemlju. Drugi problem je cena uvoza LNG-a, za koju se procenjuje da je četiri puta skuplja od isporuka ruskih gasovoda. Nemačka bi se takođe mogla suočiti sa ograničenjima u snabdevanju ako Holandija ispuni nedavno najavljene planove za zatvaranje gasnog polja Groningen, najvećeg nalazišta gasa u regionu.