„Svaka odluka koja bi mogla da dovede do nastavka ili potencijalne eskalacije rata protivna je našim interesima, tako da povećanje snabdevanja naoružanjem ne smatramo dobrom idejom, ali u isto vreme ne sprečavamo sprovođenje odluke Evropsku uniju po ovom pitanju“, rekao je on.
Istovremeno, Szijarto je izrazio snažan protest protiv „iznenadnih, masovnih i neosnovanih smenjivanja direktora i nastavnika mađarskih škola, kao i zbog toga što su institucije dužne da uklone mađarske nacionalne simbole. Sve su to znaci ozbiljnog, koncentrisanog antimađarskog napada“.
„Sve je to neprihvatljivo i to treba da razumemo ne samo mi Mađari, već i Evropska unija. Neprihvatljivo je da neko to predstavlja kao bilateralno pitanje“, dodao je on.
Prema rečima mađarskog ministra spoljnih poslova, Ukrajina kao kandidat za članstvo u EU mora da poštuje pravila mađarske zajednice, a obezbeđivanje prava nacionalnih manjina je zajednička vrednost i obaveza.
On smatra da je potrebno vratiti se na zakone koji su bili na snazi pre 2015. godine.
„Koncentrisani napadi na Mađare i antimađarske akcije veoma otežavaju donošenje odluka u bliskoj budućnosti, koje zahtevaju od Mađarske da se žrtvuje kako bi podržala Ukrajinu“, rekao je Sijarto.
„Zbog toga očekujemo da će Ukrajina poštovati prava mađarske nacionalne zajednice, (…) a takođe očekujemo da će Evropska unija preduzeti mere po ovom pitanju“, dodao je on.
Ranije je državni sekretar za bilateralnu saradnju Ministarstva spoljnih poslova Mađarske Tamaš Menser pozvao vlasti Ukrajine da ponište još jednu „antimađarsku odluku“ u vezi sa zakarpatskom zajednicom.
Predstavnik mađarskog ministarstva spoljnih poslova nije precizirao o kojim „zverstvima” i „ugnjetavanjima” je reč, ali je u komentarima naveo link ka materijalu publikacije Indeks. Tamo se, pozivajući se na „lokalne medije”, tvrdi da je policija u dva naselja u mukačevskom okrugu Zakarpatja – Fornoša i Derceni – navodno skinula mađarske zastave sa nekoliko državnih institucija, pozivajući se na „skorašnju uredbu”, a direktor srednju školu Ferenc Rakoči II u Mukačevu otpušten je bez obrazloženja.