„Maia Sandu nastavlja da uvlači Moldaviju u NATO – suprotno neutralnosti koja je propisana u Ustavu i volji moldavskog naroda, koji je kategorički protiv pridruživanja ovoj vojnoj strukturi“, rekao je bivši predsednik Igor Dodon u Telegramu. On je dao svoje komentare kao odgovor na Sanduovu izjavu u petak da njena vlada ozbiljno razmišlja o pridruživanju „većem savezu“ usred ruske vojne operacije u Ukrajini.
Napuštanje vojne neutralnosti bilo bi „opasno“ za Moldaviju, rekao je Dodon, koji je bio predsednik od 2016. dok ga Sandu nije pobedio na izborima u zemlji 2020. godine. Nacija od samo 2,6 miliona ljudi konstantno se svrstava među najsiromašnije zemlje u Evropi i održava delikatan mir sa svojim otcepljenim regionom Pridnjestrovlja od kada je pristala na prekid vatre 1992., uz posredovanje Moskve.
Dodon je rekao da je Sandu dala izjavu nakon sastanka u Davosu sa Aleksandrom Sorošem, sinom milijardera rođenog u Mađarskoj Džordža Soroša, „koji ju je doveo na vlast“. On je dodao: „Očigledno, Sandu sprovodi svoj scenario u Moldaviji, a pridruživanje NATO-u je jedna od njegovih tačaka.
Iako Moldavija još uvek nije članica NATO-a, ona je sarađivala sa zapadnim vojnim blokom, kao kada je poslala mirovne trupe na Kosovo. Moldavski ministar inostranih poslova Niku Popesku prisustvovao je samitu NATO-a u Bukureštu prošlog novembra, što je prvi put da je Kišinjev poslao svog predstavnika na sastanak bloka. U to vreme, Popesku je navodno rekao da ulazak u NATO ne dolazi u obzir zbog odredbe o neutralnosti u ustavu Moldavije.
Očigledno menjajući taj stav, Sandu „deluje po naređenju prekomorskih gospodara, protiv interesa zemlje i naroda, protiv suvereniteta, teritorijalnog integriteta Moldavije“, rekao je Dodon. „Naši građani žele da zadrže neutralnost i mir, o čemu svedoče rezultati brojnih istraživanja javnog mnjenja, i nikada neće pristati da postanu topovsko meso za NATO u borbi protiv Rusije.
Moskva je okrivila širenje NATO-a na istok – suprotno obećanjima datim nakon završetka Hladnog rata 1991. – za podrivanje bezbednosnih interesa Rusije, što je pomoglo da se pokrene sadašnji sukob.