Visoke demokrate, zaprepašćene stalnim nizom zapanjujućih otkrića, u nedelju su kritikovale kako je predsednik Džo Bajden postupao sa poverljivim materijalom nakon što je napustio funkciju potpredsednika i razočarani što Bela kuća nije bila bliža javnosti.
Zakonodavci koji su možda očekivali pitanja koja se fokusiraju na ograničenje duga ili pomoć Ukrajini kada su prošle nedelje bili rezervisani za nedeljne informativne emisije, našli su se tokom vikenda upitani o najnovijem razvoju događaja u dokumentarnoj drami koja je Bajdenovo predsedništvo stavila u defanzivu: Tokom Pretresom u petak Bajdenovog doma u Vilmingtonu u Delaveru, FBI je pronašao dodatne dokumente sa poverljivim oznakama i uzeo neke od njegovih rukom pisanih beleški, rekao je predsednikov advokat u subotu.
Bajden bi trebalo da bude „osramoćen zbog situacije“, rekao je senator iz Ilinoisa Dik Durbin, drugorangirani demokrata u Senatu, dodajući da je predsednik ustupio moralno visoko mesto u vezi sa pitanjem koje je već zapetljalo bivšeg predsednika Donalda Trampa. Specijalni advokati koje je imenovao državni tužilac Merrick Garland istražuju oba slučaja.
„I naravno. Budimo iskreni o tome. Kada se informacija pronađe, ona umanjuje status bilo koje osobe koja ih poseduje jer to ne bi trebalo da se desi. … Izabrani zvaničnik snosi konačnu odgovornost“, rekao je Durbin.
Senator Džo Mančin, D-V.Va., rekao je da bi Bajden „trebao mnogo da žali. … Možete samo da kažete: ‘Slušajte, to je neodgovorno.’” Predsednik je u četvrtak rekao novinarima da se „ništa ne kaje” zbog toga kako je i kada javnost saznala za dokumente i da „tamo nema”. ”
Uprkos njihovim kritikama, Bajdenove kolege demokrate branile su, kako su rekli, njegovu saradnju sa Ministarstvom pravde dok se potraga za dodatnim poverljivim materijalom odvija. Uporedili su to sa Trampovim otporom naporima da povrati stotine dokumenata nakon što je napustio funkciju.
„Nečuveno je to što se dogodilo“, rekao je Durbin. „Ali reakcija bivšeg predsednika i sadašnjeg predsednika ne može biti u oštrijoj suprotnosti.
Bajden je dobrovoljno pustio FBI u svoj dom u petak, ali nedostatak naloga nije umanjio izuzetnu prirodu pretresa. To je pogoršalo sramotu za Bajdena koja je počela ranije u januaru sa obelodanjivanjem da su predsednikovi advokati pronašli „mali broj“ poverljivih dokumenata u bivšoj kancelariji u Penn Bajden centru u Vašingtonu neposredno pre izbora 8. novembra.
Bela kuća je obelodanila da je Bajdenov tim poslednjih meseci u četiri navrata pronašao poverljiva dokumenta i zvanične zapise — 2. novembra u kancelarijama Penn Bajden centra u Vašingtonu, a zatim u naknadnim pretresima 20. decembra u garaži svojoj kući u Vilmingtonu, a 11. i 12. januara u svojoj kućnoj biblioteci.
Otkrića su postala politička odgovornost dok se Bajden sprema da započne svoju kandidaturu za reizbor 2024. i potkopavala su njegove napore da američkoj javnosti prikaže sliku dostojnosti nakon burnog predsedavanja njegovog prethodnika Trampa.
Mančin je obojicu osudio zbog rukovanja osetljivim bezbednosnim dokumentima. „Teško je poverovati da u Sjedinjenim Američkim Državama imamo bivšeg predsednika i sadašnjeg predsednika koji su u suštini u istoj situaciji“, rekao je on. „Kako se ovo dešava?“
Istovremeno, demokrate su zabrinute da su Bajdenove muke stvorile otvor za novonastale republikance u Predstavničkom domu.
„Moramo da brinemo, pošto je ova nova grupa koja je preuzela kontrolu nad Predstavničkim domom obećala beskrajne istrage, konfrontacije, opozive i haos, šta će se desiti“, rekao je Durbin.
Novi predsedavajući Odbora za nadzor i odgovornost Predstavničkog doma, predstavnik Džejms Komer, R-Ki, rekao je da je verovao Bajdenu „na reč kada je pronađen prvi set dokumenata. … Ali sada je ovo nestalo od jednostavnog neodgovornog u potpuno zastrašujuće.”
Ministarstvo pravde saopštilo je da je Tramp sa sobom uzeo stotine zapisa označenih kao poverljivi nakon što je napustio Belu kuću početkom 2021. godine i odupirao se višemesečnim zahtevima da ih vrati vladi. Bajden je dobrovoljno predao dokumente koji su jednom pronađeni. Međutim, problem se opterećuje Bajdenom i njegovim pomoćnicima, koji su rekli da su reagovali brzo i na odgovarajući način kada su dokumenti otkriveni i da rade na tome da budu što transparentniji.
Durbin se pojavio u emisiji „State of the Union“ CNN-a, Mančin je bio na CNN-u i na NBC-u „Meet the Press“, a Komer je dao intervju u emisiji „Sundai Morning Futures“ kanala Fok Nevs.