Dvostranačka grupa američkih poslanika priprema plan za ublažavanje nadolazeće krize oko gornje granice državnog duga tako što će ga promeniti sa fiksnog iznosa u dolarima na procenat nacionalne ekonomske proizvodnje, rekao je u nedelju najviši republikanac grupe. .
Predlog bi zamenio trenutnu gornju granicu saveznog duga Vašingtona – trenutno postavljenu na 31,4 triliona dolara – pravilom koje bi umesto toga ograničilo dug na udeo u nacionalnoj ekonomskoj proizvodnji, rekao je američki predstavnik Brajan Ficpatrik, republikanski kopredsedavajući umerenog Kluba za rešavanje problema.
Ficpatrik – koji se pojavljuje na Fok Nevs u nedelju sa kopredsedavajućim Demokratske stranke za rešavanje problema Džošom Gothajmerom – rekao je da će predsednik Predstavničkog doma republikanaca Kevin Makarti preuzeti vođstvo u pregovorima sa Belom kućom oko gornje granice duga. Ali on i Gottheimer su „stavili meso“ na kosti svog predloga kako bi pomogli da se izbegne kriza.
„Samo ćemo ponuditi… moguće rešenje za izgradnju mosta“, rekao je Ficpatrik.
Američka vlada se u četvrtak približila svom zakonskom limitu zaduživanja. Ministarstvo finansija upozorilo je da bi njegove vanredne mere upravljanja gotovinom mogle dozvoliti vladi samo da plati sve svoje račune do početka juna, u kom trenutku bi nacija mogla biti u opasnosti da ne ispuni svoje obaveze, uključujući i svoje dužničke hartije od vrednosti.
Republikanci u Predstavničkom domu žele da iskoriste taj kritični rok da iznude smanjenje potrošnje, dok je Bela kuća rekla da ne bi trebalo biti pregovora o ukidanju granice duga. Uska većina republikanaca u Predstavničkom domu dala je ogroman uticaj najtvrdokornijim glasovima stranke.
Dugovi Vašingtona su trenutno ekvivalentni oko 125% jednogodišnje proizvodnje u američkoj ekonomiji. Ficpatrik je rekao da bi predlog na kojem radi sa Gothajmerom naterao Vašington na smanjenje budžeta ako federalno zaduživanje premaši utvrđeni udeo u ekonomskoj proizvodnji. Koliki će to biti udeo, nije rekao.
Pravila Kongresa o gornjoj granici duga imaju za cilj da ograniče rast nacionalnog duga. Mera nije imala taj efekat, pošto je, u praksi, Kongres tretirao godišnji budžetski proces — odlučivanje o tome koliko novca da se potroši — odvojeno od gornje granice duga, u suštini, pristao da pokrije troškove prethodno odobrene potrošnje.
Sjedinjene Države su među rijetkim zemljama koje su postavile zakonsko ograničenje zaduživanja.
Demokratski predsednik Džo Bajden rekao je u petak da će „razgovarati“ o američkom dugu sa Makartijem, koji je rekao da će sesti sa predsednikom da razgovara o „odgovornom“ povećanju gornje granice duga.
Bela kuća je saopštila da podizanje gornje granice duga ne bi trebalo da bude pregovor. Ali neke demokrate, uključujući Gottheimera, kao i istaknute umerene demokrate, kao što je američki senator Džo Mančin, rekli su da administracija treba da se uključi u pregovore o plafonu duga.
Zastoj iz 2011. oko gornje granice duga doveo je Standard & Poor’s da snizi kreditni rejting SAD, što je prvi put u istoriji. Neuspeh u rešavanju ograničenja ovog puta bi mogao da uzdrma globalna tržišta i izazove ekonomski pad.
Gottheimer je rekao: „Razgovarao sam sa Belom kućom upravo ovog vikenda, i optimista sam da će oni sesti“ da razgovaraju o gornjoj granici duga sa republikancima.
Bajden je u utorak domaćin demokratskim kongresnim liderima u Beloj kući.