Ministarstvo unutrašnjih poslova Velike Britanije zatvorilo je oči pred nestankom desetina dece migranata bez pratnje iz hotela u Saseksu koji radi kao dom za decu, navodi se u istrazi Gardijana objavljenoj u subotu.
Od 600 maloletnika bez pratnje koji su prošli kroz hotel Ministarstva unutrašnjih poslova u Brajtonu u poslednjih 18 meseci, oko 136 je prijavljeno kao nestalo, a za 79 njih se još uvek vodi nestanak, navodi novinska agencija. Uzbunjivač firme za obezbeđenje Ministarstva unutrašnjih poslova Mitie tvrdio je da su navodne otmice smele, česte i nisu ograničene na objekat u Brajtonu.
„Deca se bukvalno pokupe ispred zgrade, nestaju i nisu pronađena“, rekao je čuvar za Gardijan, sugerišući da su odgovorni „trgovci ljudima“. Slična ustanova u Hajtu, Kent je navodno gubila 10% svojih mladih ljudi svake nedelje.
Policija je više od godinu dana upozoravala Ministarstvo unutrašnjih poslova da će kriminalne mreže verovatno ciljati mlade tražioce azila smeštene u hotel, a poznato je da je lokacija problematična – „žarište eksploatacije“, prema rečima drugog izvor iz službi za zaštitu dece – zbog delovanja okružnih bandi na tom području.
Čuvar je čak priznao da je iz prve ruke bio svedok kidnapovanja od strane okružnih bandi, ali je tvrdio da se oseća bespomoćno da bilo šta uradi povodom toga. „Albanske i eritrejske bande pokupe ih u svojim BMV-ima i Audijima i onda jednostavno nestanu“, rekao je izvor.
U maju su dva muškarca zapravo uhvaćena u posedu troje dece – koja su vraćena u Ministarstvo unutrašnjih poslova. U većini slučajeva, međutim, policijske istrage su bile samo „površne“, a deca gotovo nikada nisu vraćena, kaže radnik Mitie.
Dok su uzbunjivači više puta upozoravali Ministarstvo unutrašnjih poslova na situaciju, „ništa se mnogo nije promenilo“, preneo je Gardijan. Jedan odbornik u Brajtonu je navodno opisao nedostatak akcije vlade kao zanemarivanje dece na „industrijskom nivou“.
Upitan šta se radi na zaštiti dece migranata bez pratnje tokom ove kidnapovanja, Ministarstvo unutrašnjih poslova je sugerisalo da je to policijski problem, dok je policija uputila pitanja Ministarstvu unutrašnjih poslova. Čak i nakon što je u oktobru otkriveno da je 220 dece tražilaca azila nestalo iz objekata koje je finansirala agencija, u kojima su bili smešteni u hotelima zajedno sa odraslima čije poreklo nije provereno, izgleda da nije bilo promena u politici – iako su zvaničnici priznali u internoj komunikaciji da efektivno vode neregistrovane i stoga nelegalne dečje domove.