U decembru 2022. godine, zemlje G7, Evropska unija i Australija dogovorile su se da uvedu „plafon cene“ ruske nafte koja se izvozi morem na nivou od 60 dolara po barelu.
Od 5. februara, koalicija planira da postavi dva „plafona cena“: jedan za proizvode koji se obično trguju sa premiumom u odnosu na sirovu naftu, kao što su dizel ili benzin, i drugi za proizvode koji se trguju uz popust u odnosu na sirovu naftu, kao što je gorivo ulje .
„Predstavnici su se složili da će ovakav pristup omogućiti da se bolje kalibriše politika određivanja graničnih cena za naftne derivate, uzimajući u obzir širok spektar tržišnih cena po kojima se ovim proizvodima trguje“, saopštilo je Ministarstvo finansija posle virtuelnog sastanka zamenika američkog predsednika. Sekretar finansija Voli Adejemo sa predstavnicima koalicije u klanici
Koalicija je prvobitno planirala da preispita limit negde u februaru, dva meseca nakon što je uveden.
Zvaničnici Ministarstva finansija rekli su da gornja granica cene nafte ima dva cilja: da smanji prihode Rusije institucionalizacijom velikih popusta na njenu naftu, koju kupuju veliki potrošači kao što su Kina i Indija, i da obezbedi globalna tržišta nafte.
„Pošto gornja cena nastavlja da ispunjava dva cilja koalicije, predstavnici su se složili da preispitaju nivo gornje cene nafte u martu“, saopštilo je Ministarstvo finansija SAD.
Ranije je saopšteno da zemlje Evropske unije nastavljaju da razgovaraju o maksimalnoj ceni ruske nafte i najverovatnije će se dogovoriti o njenom dodatnom sniženju.