Među prosečnom rizičnom populacijom, stope naknadne kolonoskopije (FU-CI) su niske nakon pozitivnog neinvazivnog skrining testa na osnovu stolice (SBT) za kolorektalni karcinom, prema studiji objavljenoj na mreži 18. januara u JAMA Network Open.
Jeff T. Mohl, dr, iz Američkog udruženja medicinskih grupa u Aleksandriji, Virdžinija, i kolege su sproveli studiju mešovitih metoda uključujući retrospektivnu analizu deidentifikovanih administrativnih zahteva i podataka iz elektronskih zdravstvenih kartona između 1. juna 2015. i juna 30, 2021, kao i intervjue sa kliničarima iz pet zdravstvenih organizacija za procenu stopa FU-CI nakon pozitivnog SBT rezultata. Kohortna studija je obuhvatila 32.769 osoba (srednja starost, 63,1 godina).
Istraživači su otkrili da su stope FU-CI bile 43,3, 51,4 i 56,1 posto u roku od 90, 180 i 360 dana, respektivno, od pozitivnog SBT rezultata. Kada su intervjuisani, kliničari su bili podjednako iznenađeni niskim stopama FU-CI. Uočene su varijacije u stopama prema rasi, etničkoj pripadnosti, vrsti osiguranja, prisustvu komorbiditeta i vrsti korišćenog SBT. Najjača pozitivna povezanost uočena je sa višeciljnom upotrebom DNK stolice (odnos opasnosti, 1,63 u odnosu na fekalne imunohemijske testove), a najjača negativna povezanost uočena je sa prisustvom komorbiditeta (odnos opasnosti, 0,64 za Charlsonov indeks komorbiditeta >4 prema 0) .
„Testiranje na bazi stolice kod kuće nudi koristan alat za dopunu rutinske kolonoskopije i dosezanje šire populacije pacijenata“, pišu autori. „Ipak, važno je naglasiti da svi pozitivni SBT moraju biti praćeni blagovremenom kolonoskopijom kako bi se završila paradigma skrininga.“