Izvršni direktor Intela: odluka o novoj fabrici čipova do kraja godine, Italija jedna opcija – mediji

Izvršni direktor Intela: odluka o novoj fabrici čipova do kraja godine, Italija jedna opcija – mediji

Intel vidi Italiju kao samo jednu od nekoliko zemalja za koje se razmatra da ugosti novu fabriku čipova i odluka bi trebalo da bude doneta do kraja ove godine, izjavio je u petak njegov izvršni direktor Pat Gelsinger italijanskom dnevniku Corriere della Sera. .

Komentari su nazadovanje za Rim, koji se nadao da će dobiti odobrenje za fabriku i bržu odluku.

„Italija je i dalje u igri, ali i druge zemlje kandidati… Odlučićemo u roku od godinu dana“, rekao je Gelsinger, a citira list.

Rekao je da je u utorak imao telefonski razgovor sa premijerom Giorgijom Meloni.

Intel je u martu 2022. rekao da ima za cilj da izgradi fabriku čipova u Italiji kao deo šireg plana da investira čak 80 milijardi evra (87 milijardi dolara) tokom naredne decenije u povećanje kapaciteta širom Evrope.

Italijanski projekat bi bio napredna fabrika za pakovanje i montažu, koja bi koristila nove tehnologije za tkanje punih čipova od pločica.

Izvori su ranije rekli da je Melonijev prethodnik Mario Dragi dao detaljan sveobuhvatan sporazum sa Intelom početkom septembra za izgradnju fabrike.

Međutim, nova desničarska administracija, koja je stupila na dužnost u oktobru, taj posao nikada nije finalizirala.

„Nastavljamo da napredujemo u našim razgovorima sa Italijom u vezi sa najsavremenijim pozadinskim proizvodnim pogonom“, rekao je portparol Intela u petak, misleći na fabriku za pakovanje.

„Ovo je odvojeno od drugih projekata koje takođe razmatramo u oblasti montaže i testne proizvodnje, gde još uvek nismo finalizirali lokacije ili vreme.

Meloni je u decembru rekla da smatra da je ulaganje kompanije Intel u Italiji veoma strateško i da će se sastati sa kompanijom kako bi istražila načine da to olakša.

Zvaničnik Melonijeve administracije rekao je Rojtersu ovog meseca da je Intel započeo detaljnu procenu planiranih investicija u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji.

Zvaničnik je rekao da je Rim zabrinut da bi ogromne subvencije koje američka administracija daje za podršku ključnim industrijama mogle obeshrabriti Intel od ulaganja u Italiju.

Predsednik Džo Bajden planira da podrži proizvodnju i istraživanje poluprovodnika sa subvencijama od 52,7 milijardi dolara, dok Sjedinjene Države nastoje da održe korak sa naučnim i tehnološkim naporima Kine.

Italija se takođe plaši da bi izdašne američke poreske olakšice za domaću proizvodnju komponenti energetskog sektora mogle dati Intelu dodatni razlog da investira na svom domaćem terenu, rekao je zvaničnik.

Ministar ekonomije Đankarlo Đorđeti rekao je u sredu da je vlada odlučna da obezbedi Intelovu investiciju.