Japanski sud oslobodio rukovodioce komunalnih preduzeća za katastrofu u Fukušimi

Japanski sud oslobodio rukovodioce komunalnih preduzeća za katastrofu u Fukušimi

Japanski sud je proglasio trojicu bivših rukovodilaca komunalnih preduzeća nevinim za nemar zbog katastrofe nuklearne elektrane Fukušima 2011. i smrti više od 40 starijih stanovnika tokom njihove prinudne evakuacije.

Presudom Višeg suda u Tokiju potvrđena je odluka nižeg suda iz 2019. kojom su takođe oslobođena trojica bivših najviših zvaničnika Tokio Electric Pover Compani Holdingsa, rekavši da je cunami veličine koji je pogodio elektranu nepredvidiv i da se rukovodioci ne mogu smatrati nemarnim.

Ovaj slučaj je jedino krivično suđenje vezano za nuklearnu nesreću, u kojoj su zemljotres jačine 9,0 stepeni Rihterove skale i masivni cunami pogodili elektranu, pokvarivši njene sisteme za hlađenje i uzrokujući topljenje tri reaktora. Velika količina radijacije ispuštena je u okolne zajednice i more, zbog čega su desetine hiljada stanovnika izgubile svoje domove, poslove i veze sa zajednicom.

Sud je saopštio da bivši predsednik TEPCO-a Cunehisa Kacumata (82) i još dvoje bivših rukovodilaca nisu krivi za smrt 44 starija pacijenta čije se zdravlje pogoršalo tokom ili nakon prinudne evakuacije iz lokalne bolnice i staračkog doma.

Oslobađajuća presuda razočarala je i naljutila desetine stanovnika Fukušime i njihovih pristalica koji su prisustvovali presudi ili su se okupili ispred suda.

„Ljut sam zbog sudija koje su donele odluku a da nisu u potpunosti istražile slučaj“, rekla je stanovnica Fukušime Ruiko Muto novinarima, napominjući da sudije nisu ni posetile fabriku. „To je neprihvatljivo za mnoge rođake žrtava i druge koji su pogođeni katastrofom.

Rukovodioci su optuženi da nisu predvideli zemljotres i cunami koji su pogodili nuklearnu elektranu Fukušima Daiči 11. marta 2011. i da nisu preduzeli mere koje bi mogle da spasu elektranu. Cunami je na nekim lokacijama bio visok i do 17 metara (56 stopa).

Kacumata i njegovi saoptuženi — bivši potpredsednici Sakae Muto, 72, i Ičiro Takekuro, 76 — dosledno su se izjašnjavali da nisu krivi i tvrdili da je predviđanje cunamija nemoguće.

Okrivljene je optužilo veće građanskog tužilaštva. Tokom suđenja, tužioci su tražili petogodišnje zatvorske kazne za svakog rukovodioca, tvrdeći da je TEPCO mogao da spreči katastrofu da je elektrana instalirala dovoljno bezbednosnih mera kao što je povećanje vodonepropusnosti reaktora pre cunamija, na osnovu dugotrajnog cunamija procena koju daju stručnjaci. Ali sud je odbacio njihov argument kao „naknadno razmišljanje“ i rekao da predviđanje cunamija nije pouzdana informacija.

Šozaburo Išida, koji je predvodio tužilaštvo, rekao je da je presuda zanemarila značaj dugoročnih podataka o proceni cunamija. On je rekao da tužilaštvo planira da prouči presudu i razmotri mogućnost žalbe Vrhovnom sudu.

„To je kao da kažu da ne mogu ništa učiniti da spreče još jednu veliku nesreću. To je tako neodgovorno“, rekao je Iuichi Kaido, advokat koji zastupa stanovnike Fukušime. On je rekao da bi stav prema bezbednosti koji se vidi u presudi mogao da doprinese rizicima baš kao što se Japan zalaže za veću upotrebu nuklearne energije.

Vlada premijera Fumija Kišide nedavno je usvojila plan za maksimiziranje broja radnih reaktora ubrzavanjem ponovnog pokretanja i produženjem njihovog radnog veka, uz razvoj reaktora sledeće generacije koji će zameniti one koji su predviđeni za razgradnju, kako bi se obezbedilo stabilno snabdevanje energijom i ispunili ciljevi za smanjenje emisije gasova staklene bašte.

Presuda od srede usledila je nakon niza sudskih odluka koje su donele podele u građanskim parnicama. U presudi od prošlog jula navodi se da je katastrofa mogla biti sprečena da je TEPCO preduzeo bolje bezbednosne mere i naložio najvišim rukovodiocima da plate više od 13 triliona jena (99 milijardi dolara). Vrhovni sud je u junu, međutim, rekao da je katastrofa nepredvidiva i odbacio je zahteve hiljada stanovnika za kompenzaciju. Međutim, priznaje da su predviđanja stručnjaka o cunamiju bila verodostojna.

Tužioci su rekli da je TEPCO sprovodio reviziju bezbednosti od cunamija nakon zemljotresa u Niigati na severu Japana 2007. koji je oštetio još jednu TEPCO fabriku i da su trojica bivših rukovodilaca redovno učestvovala u procesu. U martu 2008. podružnica TEPCO-a je predvidela da bi cunami visok čak 15,7 metara (47 stopa) mogao da pogodi Fukušimu, što je navelo kompaniju da razmisli o izgradnji morskih zidova, ali su rukovodioci navodno odložili ideju kako bi izbegli dodatnu potrošnju.

Vladine i parlamentarne istrage su pokazale da su nedostatak bezbednosne kulture TEPCO-a i slabo upravljanje rizikom, uključujući potcenjivanje rizika od cunamija, doveli do katastrofe. Rekli su da je TEPCO u dosluhu sa regulatorima da zanemari mere zaštite od cunamija.

TEPCO je rekao da je mogao biti proaktivniji sa sigurnosnim merama, ali da nije mogao da predvidi masivni cunami koji je osakatio elektranu.

Jošiko Furukava, 59-godišnji evakuisan iz Tomioke, grada udaljenog oko 10 kilometara (6 milja) od fabrike, rekao je: „Veliko pitanje koje se nalazi u dnu mog stomaka je da li moram da patim jer sam živeo tamo i da li sam ja kriv? Ne, čija je onda odgovornost?”