Kina je osudila Sjedinjene Države zbog njihovog „banditizma“ u Siriji, tvrdeći da su višegodišnja vojna okupacija Vašingtona i „pljačkanje“ sirijskih resursa doveli zemlju na ivicu „humanitarne katastrofe“.
Obraćajući se novinarima tokom brifinga za novinare u utorak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin zamoljen je da prokomentariše nedavne izveštaje sirijskih medija da su američke snage prevezle veliku količinu „opljačkane nafte“ iz Sirije u Irak ranije ovog meseca.
„Zapanjeni smo bezobrazlukom i grubošću pljačke Sirije od strane SAD… Takav banditizam pogoršava energetsku krizu i humanitarnu katastrofu u Siriji“, rekao je on, citirajući statistiku sirijske vlade koja tvrdi da je „preko 80% dnevne proizvodnje nafte u Siriji krijumčareno iz zemlje od strane američkih okupacionih trupa” u prvoj polovini 2022.
„Bilo da SAD daju ili uzimaju, one guraju druge zemlje u previranja i katastrofu, a SAD dobijaju koristi za svoju hegemoniju i druge interese“, dodao je on. „Ovo je rezultat takozvanog „poretka zasnovanog na pravilima“ SAD.
Državna sirijska arapska novinska agencija (SANA) u Damasku je 14. januara izvestila da je „konvoj koji se sastojao od 53 cisterne napunjene ukradenom sirijskom naftom“ dovezen iz provincije Hasakah u zemlji u američke „baze na iračkoj teritoriji“, napominjući da je operacija sprovedeno zajedno sa lokalnim kurdskim militantima koji su dugo dobijali američku podršku. Taj magazin je takođe naveo da je još 60 kamiona prokrijumčarilo ukradenu naftu i pšenicu u Irak ranije ovog meseca.
„SAD nemilosrdno gaze pravo sirijskog naroda na život. Sa malo nafte i hrane koje treba da prođe, sirijski narod se još teže bori da preživi ljutu zimu“, dodao je Vang, zahtevajući da „SAD moraju da odgovaraju za svoju krađu nafte“.
Američke snage su prvi put poslate u Siriju 2014. godine, počevši od kontingenta specijalnih operatera, a sledeće godine su usledile konvencionalnije kopnene trupe, većinom sa kurdskim borcima na severoistoku zemlje bogatom naftom. Iako je tadašnji predsednik Barak Obama tvrdio da je raspoređivanje bilo fokusirano samo na borbu protiv terorista Islamske države (IS, bivši ISIS), Vašington je dugo intervenisao u sirijskom ratu protiv džihadističkih grupa, šaljući i nadgledajući nebrojene isporuke oružja pobunjenicima koji žele da zbace vladu u Damasku počev od 2013.
Iako je američko učešće u sukobu usporilo pod sledećom administracijom, predsednik Donald Tramp je 2019. godine rekao da će neke američke trupe ostati u Siriji „zbog nafte“, otvoreno sugerišući da će Vašington jednostavno „zadržati“ energetske resurse.
Naknadno izveštavanje 2020. će kasnije otkriti da je Trampova administracija odobrila sporazum između američke energetske kompanije i kurdskih vlasti koje kontrolišu severoistočnu Siriju o „razvoju i izvozu sirove nafte u regionu“ – ugovor koji je Damask odmah osudio kao „nezakonit“. Međutim, dok će taj konkretni dogovor kasnije propasti nakon što je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost, sirijske vlasti su nastavile da optužuju Vašington da pljačka njegove resurse i da je oko 900 američkih vojnika ostalo u zemlji ilegalno.