BRISEL – Belgijski savezni tužilac saopštio je u utorak da je bivši italijanski poslanik u Evropskom parlamentu Pjer Antonio Panceri pristao da sarađuje sa belgijskim vlastima u vezi sa korupcionaškim skandalom u gotovini za uticaj u zamenu za smanjenje kazne, piše Rojters.
Tužilac je u saopštenju naveo da je Panzeri potpisao „sporazum o pokajanju“, u kojem se obavezuje da će dati „značajne, otkrivajuće, istinite i potpune izjave“ o uključenim stranama i zločinima koji su počinjeni u ovom slučaju.
On će posebno informisati istražitelje o tome kako su operacije sprovedene, finansijskim aranžmanima sa drugim uključenim zemljama, finansijskim strukturama koje su uspostavljene, uključujući njihove zainteresovane strane i beneficije, umešanosti poznatih i nepoznatih ljudi u istragu, uključujući identitet pojedinaca za koje priznaje da ih je podmitio.
Njegova kazna će uključivati godinu dana zatvora i četiri godine uslovne kazne, novčanu kaznu i konfiskaciju celokupne stečene imovine, procenjene na milion evra (1,08 miliona dolara), rekao je portparol tužioca Erik Van Dujs za Rojters.
„To je situacija u kojoj svi dobijaju“, rekao je on.
Bez memoranduma, Panzeri bi dobio „mnogo težu zatvorsku kaznu“ i bio je „dovoljno u centru dosijea da pruži (belgijskim istražiteljima) relevantne informacije“, rekao je Van Dujz, dodajući da ako Panzeri ne pruži zadovoljavajuće informacije, memorandum bi bio poništen.
Ovo je drugi put od uvođenja zakona koji dozvoljava takve sporazume 2018. godine da su ovi postupci rezultirali potpisivanjem memoranduma.
Evropski parlament je u ponedeljak započeo jednomesečnu proceduru za oduzimanje imuniteta od krivičnog gonjenja dvojici poslanika.
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola rekla je skupštini u Strazburu da je Belgija zatražila da se ukine imunitet Italijanu Andrei Kozolinu i Belgijancu Marku Tarabelu, obojici socijalistima i demokratama levog centra.
Panzeri, grčka poslanica EU Eva Kaili, zajedno sa još dvojicom, trenutno su u belgijskom pritvoru suočeni sa optužbama za korupciju, pranje novca u vezi sa navodnim isplatama iz Katara i Maroka.