Rekordni obim je navodno posledica rastuće potražnje, posebno iz EU, koja se pojavila kao prvoklasno tržište za super rashlađeno gorivo jer žuri da smanji isporuke ruskog gasa iz gasovoda.
Procenjuje se da je region kupio oko 25% ukupnog LNG-a kojim se trguje 2022. godine, pobedivši u konkurenciji sa azijskim potrošačima, pošto su evropske referentne cene naglo porasle nakon smanjenja isporuka ruskih gasovoda većini kupaca u EU usred sankcija.
Prošle godine je EU uvoz LNG-a dostigao 101 milion tona, što predstavlja rast od 58% u odnosu na 2021. Većinu evropskih kupovina LNG-a podstakla je slaba potražnja u Aziji, gde je Kina zabeležila neobičan pad potrošnje energije zbog Covid-a. -povezano usporavanje privrednog rasta. U međuvremenu, većina Južne i Jugoistočne Azije nije mogla da priušti rastuće spot cene gasa zbog rastućeg uvoza iz EU.
Žurba EU da napuni svoja skladišta gasa uoči hladne sezone, kao i iznenadni zaokret regiona ka tečnom gorivu, izazvali su velike talase na već skučenom globalnom LNG tržištu.
Uprkos nedavnom padu evropskih referentnih cena gasa, zemlje EU i dalje privlače većinu američkih isporuka LNG-a pošto je potražnja u Aziji i dalje slaba.