ŽENEVA – Grčki sud odbacio je u petak optužbe za špijunažu protiv grupe humanitarnih radnika kojima se sudi u Grčkoj i naložio tužiocu da ponovo pokrene slučaj, navodeći propuste u parničnom procesu, rekli su advokat odbrane i lokalni mediji, prenosi Rojters.
Humanitarni radnici, neki od njih stranci, uključujući i sirijsku izbeglicu, bili su povezani sa Emergenci Response Center International, neprofitnom grupom za potragu i spasavanje koja je delovala na Lezbosu od 2016. do 2018. Ostrvo je tada bilo na prvoj liniji evropske izbegličke krize, sa desetinama tražilaca azila koji svakodnevno pristižu na njegove obale, uglavnom iz susedne Turske.
Grčke vlasti su kritikovane od strane humanitarnih organizacija zbog toga što su uložile velike napore, uključujući takvu pravnu akciju, da odvrate volontere od pomoći tražiocima azila na kopnenim i morskim granicama.
Optuženi su negirali prekršajne prijave koje su protiv njih, koje uključuju špijunažu i falsifikovanje.
Na saslušanju o Lezbosu u petak, sud je uvažio prigovore optuženih, zaključivši da su optužbe za špijunažu nejasne i da dokumenti tužilaštva nisu prevedeni za strane optužene, rekao je advokat.
Tužilac mora ponovo podneti slučaj, ali to možda neće biti moguće jer bi optužbe zastarele, što u suštini znači da su optužbe nestale, dodao je advokat.
Suđenje je počelo na Lezbosu u novembru 2021. i odmah je prekinuto pošto je slučaj prosleđen drugom sudu. Postupci su nastavljeni ove nedelje.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava saopštila je u petak da je slučaj imao zastrašujući efekat na humanitarne organizacije u regionu i pozvala da se optužbe povuku.
„Ovakva suđenja su duboko zabrinjavajuća jer kriminalizuju rad na spašavanju života i predstavljaju opasan presedan“, rekla je Elizabet Trosel, portparol Kancelarije visokog komesara UN za ljudska prava, novinarima na brifingu u Ženevi.
„Spašavanje života i pružanje humanitarne pomoći nikada ne bi trebalo da bude kriminalizovano ili krivično gonjeno“, rekao je Trosel. „Ovakve akcije su, jednostavno, humanitarni i imperativ ljudskih prava.