Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je nedavno objavila da je u partnerstvu sa nemačkom firmom BioNTech na testiranju vakcina za rak i druge bolesti. Projekat ima za cilj da izgradi tehnologiju mRNA vakcine po kojoj je BioNTech postao poznat po razvoju, a koja je bila tako uspešna u sprečavanju ozbiljnih bolesti i smrti od COVID-a.
Cilj ovog novog projekta je da se pacijentima u Velikoj Britaniji isporuči 10.000 personalizovanih terapija do 2030. godine, a ispitivanja potencijalno mogu da počnu već ove jeseni.
Do nedavno, rak se lečio operacijom (isecanje ćelija raka), radioterapijom (slično spaljivanju ćelija raka) i hemoterapijom (zaustavljanje ćelija raka da se dele direktnim ubijanjem). Ovo poslednje je dobro poznato po svojim oštrim nuspojavama. U poslednjoj deceniji, međutim, videli smo pojavu novijih tretmana, kao što je imunoterapija. Imunoterapija obično deluje tako što blokira receptore (proteine sa imenima kao što su CTLA-4, PD1 ili PDL1) na površini ćelija raka.
Naš imuni sistem već zna kako da se bori protiv raka, ali ove proteine koriste ćelije raka da isključe imuni sistem. Blokirajući ove receptore, imuni sistem može prepoznati rak kao neprijatelja i ubiti ga – kao što je skidanje plašta na uljezu.
Iako ovi lekovi imaju svoje neželjene efekte, oni su obično mnogo manje ozbiljni od hemoterapije. A kada rade, mogu se nastaviti mesecima ili čak godinama.
Pre više od jedne decenije, naučnici su primetili da oni posebno dobro deluju kod melanoma, agresivnog oblika raka kože. Od tada smo videli da oni takođe deluju na mnogo različitih karcinoma, od raka pluća do raka mokraćne bešike, kod karcinoma sa puno PDL1 na površini, do onih sa mnogo mutacija u njihovoj DNK.
Ali oni ne deluju kod svakog raka i često uopšte ne deluju. Kao i drugi lekovi protiv raka, oni takođe mogu delovati neko vreme, a zatim prestati da deluju. Kako funkcionišu imunoterapije protiv raka.
U decembru 2022, kompanije za lekove Moderna i Merck prijavile su pozitivne rezultate sa personalizovanom vakcinom protiv raka. Pacijenti u trenutnom ispitivanju imali su melanom trećeg stadijuma, što znači da se rak proširio na limfne čvorove u blizini raka.
Normalan tok delovanja bi bila operacija za uklanjanje tumora i okolnih limfnih čvorova, a zatim davanje infuzije anti-PD1 leka (tipično Merck-ova Keitruda).
U ovom novom personalizovanom pristupu vakcini, naučnici su uzeli uzorke melanoma pacijenata i pogledali slova u njihovoj DNK. Uzeli su do 34 najmutiranija dela DNK, takozvanih neoantigena, i stavili ih u lanac iRNK – što se može smatrati softverom u ćelijama između DNK (tvrdog diska) i proteina ( hardver). Ova mRNA je zatim data pacijentima kao personalizovana vakcina. Personalizovan je jer svi imaju različite neoantigene, tako da su svi u studiji primili malo različite vakcine sa do 34 različite mutacije kodirane u samo jednom lancu mRNK.
Baš kao i mRNA COVID vakcine, ta mRNA je napravila malo raka unutar pacijenata i njihov imuni sistem je reagovao na nju kako bi im pružio zaštitu.
Rezultati ove studije srednje faze pokazali su da je dodavanje personalizovane vakcine protiv raka smanjilo rizik od povratka raka (ili smrti od raka) za 44% u poređenju sa standardnim pristupom (operacija praćena anti-PD1 imunoterapijom). I nije bilo dodatnih neželjenih efekata iznad postojeće imunoterapije.
Iako ovi rezultati potencijalno menjaju igru, moramo da vidimo rezultate kod drugih karcinoma, takođe u većim ispitivanjima. Neverovatno je uzbudljivo da će jedna od većih mRNA kompanija, BioNTech, udružiti se sa Ujedinjenim Kraljevstvom kako bi razvila istraživački centar u Kembridžu, posmatrajući ove pristupe i dajući ih 10.000 pacijenata na NHS-u, bilo rutinski ili tokom ispitivanja.
Napredak u medicini se obično postiže malim koracima, ali ova vakcina protiv raka – novi oblik personalizovane, ciljane medicine – mogla bi da bude ogroman skok, baš kao i imunoterapije protiv PD1 ili anti-PDL1. Uzbudljivo je što će Ujedinjeno Kraljevstvo biti centralno na tom putu, kako bi pomoglo da se rak pretvori ne samo u hroničnu bolest sa kojom možemo da živimo, već i u onu koju možemo izlečiti.