Deveti paket sankcija EU usvojen je u decembru. Iako države članice koje se zalažu za oštriju politiku sankcija Rusiji nisu bile sasvim zadovoljne odlukom, njeno usvajanje je bilo vođeno uverenjem da bi EU trebalo da pokaže jedinstvo po ovom pitanju krajem godine.
Kao rezultat toga, neke zemlje su pristale da naprave ustupke i odustanu od nekih svojih zahteva kako bi postigli konsenzus između 27 zemalja članica EU.
Rad na sledećem paketu dobija na zamahu u Briselu poslednjih dana, a šefica EK Ursula fon der Lajen nagovestila je to pitanje u utorak. „Pritiskaćemo Kremlj sankcijama dokle god bude potrebno. Proširićemo sankcije na one koji vojno podržavaju ruski rat, kao što su Belorusija i Iran“, rekla je ona, ne objašnjavajući detalje.
Podaci iz izvora PAP-a sugerišu da ovu retoriku, međutim, prati konkretna. To je potvrdio i stalni predstavnik Poljske pri EU Andžej Sadoš. „Rad je zaista ubrzan. Poljska u grupi zemalja istomišljenika sada predlaže dalje sankcije. Jačanje postojećih ograničenja je takođe proces koji je u toku“, rekao je on.
Prema rečima diplomate EU, razlog za ubrzanje je predstojeći samit Ukrajina-EU, a katalizator približavanje godišnjice rata.
Diplomate EU nerado govore o detaljima novog paketa jer je, naglašavaju, važno da se ne izgubi efekat iznenađenja.
„Ponovo se pokušava da se produže sankcije na izvoz ruskih dijamanata. Troškovi izvoza dijamanata u ruski budžet procenjeni su na 4,5 milijardi evra. To je priličan iznos“, rekao je diplomata EU. Nove sankcije odnosiće se i na proizvode koje bi potencijalno mogla da koristi ruska vojska. Planirano je i proširenje sankcionih spiskova na više osoba odgovornih za agresiju Rusije na Ukrajinu i ratne zločine.
Belorusija će takođe biti podvrgnuta novim sankcijama zbog nastavka podrške vojnim operacijama Rusije protiv Ukrajine. U ovom slučaju, prema rečima jednog od diplomata, reč je o „sinhronizaciji beloruskih sankcija sa ruskim, posebno sektorskim, u onim oblastima gde Minsk sarađuje sa Moskvom u vojnom smislu“.
Usvajanje sankcija u EU uvek zahteva jednoglasnost. U tom kontekstu, neke diplomate strahuju da bi Mađarska mogla odložiti usvajanje novih ograničenja, kao što je to činila u prošlosti.
Mađari su se već izjasnili da se neće složiti sa nekim imenima na sankcionim listama. Može se očekivati da će biti daljih tenzija u odnosima sa Budimpeštom, rekao je predstavnik EU.
Podsetimo, šef Ministarstva spoljnih poslova Dmitro Kuleba založio se da 2023. godine Zapad ipak uvede sankcije ruskom patrijarhu Kirilu (Vladimir Gundjajev) i dovede do rušenja ruskog odbrambenog kompleksa.