ATINA – Grčki premijer Kirijakos Micotakis odbacio je u sredu izveštaje o skoroj repatrijaciji skulptura Partenona poznatih u Britaniji kao Elgin mermer.
Britanija i Grčka nedavno su započele nove razgovore o mogućem sporazumu za okončanje dugotrajnog spora. Grčka je više puta tražila od Britanskog muzeja da trajno vrati skulpture stare 2.500 godina koje je britanski diplomata lord Elgin uklonio iz hrama Partenona početkom 19. veka kada je bio ambasador u Otomanskom carstvu.
Na televizijskom sastanku sa predsednicom Katerinom Sakelaropulu, konzervativni premijer Micotakis, čiji mandat ističe u julu, rekao je da se nada da će postići repatrijaciju ako osvoji drugi mandat.
„Ne očekujem trenutne rezultate, ali verujem da smo već krenuli veoma sistematično“, rekao je Micotakis.
„Ako nam grčki narod ponovo veruje, verujem da bismo taj cilj mogli da postignemo posle izbora.
Grčka je optužila lorda Elgina za krađu i ne priznaje Britanski muzej kao vlasnika skulptura.
Partenon, koji se nalazi na Akropolju u Atini, završen je u petom veku pre nove ere. kao hram boginje Atene i njegovi ukrasni frizovi sadrže neke od najvećih primera starogrčke skulpture.
Britanski muzej je uvek odbijao da vraća delove iz svoje kolekcije, koji uključuju oko polovine friza od 160 metara (525 stopa) koji je krasio Partenon. Muzej tvrdi da su nabavljeni legalno, pozivajući se na britanske zakone koji sprečavaju uklanjanje predmeta iz kolekcije osim u određenim okolnostima.
Međutim, nedavni novinski izveštaji u obe zemlje kažu da je sporazum između Atine i muzeja blizu da bi se omogućilo da se skulpture vrate u okviru sporazuma o razmeni ili programa pozajmice.
Micotakis je u sredu takođe rekao da Grčka želi da se starine vrate kako bismo „ne samo mi, Grci, već svi, uključujući i naše posetioce, videli i uživali u ovom univerzalnom spomeniku u celini, u njegovom prirodnom prostoru, a to je niko drugi do Muzej Akropolja „.
Britanska ministarka kulture Mišel Donelan rekla je u sredu radiju Bi-Bi-Si da mermerovi Partenona pripadaju Velikoj Britaniji i da bi njihovo vraćanje „otvorilo kapiju za pitanje celokupnog sadržaja naših muzeja“.
Mnoge zemlje su vršile pritisak na britanske institucije da vrate opljačkane artefakte, posebno imajući u vidu da Britanski muzej prikazuje samo oko 1% svoje kolekcije.
„U stvari, oni pripadaju ovde u UK, gde smo se dugo brinuli o njima, gde smo im dozvolili pristup“, rekao je Donelan.