VAŠINGTON – Očekuje se da će američki predsednik Džo Bajden i japanski premijer Fumio Kišida razgovarati o zajedničkim bezbednosnim pitanjima, kao i o globalnoj ekonomiji na samitu u petak, rekao je Rojtersu visoki zvaničnik administracije, prenosi Rojters.
Razgovori između bliskih saveznika će verovatno uključiti kontrolu izvoza poluprovodnika u njihov strateški rival Kinu nakon što su Sjedinjene Države prošle godine najavile stroga ograničenja, rekao je zvaničnik.
Vašington blisko sarađuje sa Japanom po tom pitanju i veruje da oni dele sličnu viziju čak i ako su njihove pravne strukture različite, rekao je zvaničnik, dodajući da što više zemalja i značajnih igrača podržavaju kontrolu, to će one biti efikasnije.
„Biće diskusije o tehnologiji i važnosti očuvanja sopstvenih prednosti i obezbeđivanja da primenjujemo odgovarajuće kontrole i mere zaštite da bismo to uradili“, rekao je zvaničnik.
Kišida je rekao da podržava Bajdenov pokušaj da ograniči pristup Kine naprednim poluprovodnicima ograničenjima izvoza. Ipak, on se nije složio sa strogim ograničenjima na izvoz opreme za proizvodnju čipova koje je američka administracija uvela u oktobru.
Upitan da li su se dve strane videle oči u oči po ovom pitanju, američki zvaničnik je rekao:
„Mi sa njima radimo veoma efikasno. Mislim da postoji vrlo, vrlo slična vizija izazova. Očigledno, imate različite sisteme, različite pravne strukture, tako da je teško reći da će to biti potpuno isto, ali ne mogu Ne mislim da Japanci dovode u pitanje osnovnu premisu da moramo blisko sarađivati na ovome.“
Zvaničnik je rekao da su pretnje iz Severne Koreje, jačanje kineske vojske i ruska invazija na Ukrajinu podstakle Japan da preuzme pojačanu bezbednosnu ulogu, misleći na sveobuhvatne japanske reforme odbrane najavljene prošlog meseca.
„Ono što je zaista neverovatno je da bi pre 10 godina ovo bilo prilično nezamislivo“, rekao je on.
Zvaničnik, koji je govorio uoči sastanka američkih ministara spoljnih poslova i odbrane u sredu, takođe je rekao da će član 5 američko-japanskog sporazuma o bezbednosti biti proširen na prostor.
„U suštini ono što govorimo je da ćemo objaviti da naše bezbednosne garancije važe i u svemiru“, rekao je on.
Što se tiče susedne Japana Severne Koreje, zvaničnik je rekao da je odluka te zemlje sa nuklearnim oružjem da eksponencijalno poveća svoju nuklearnu snagu, kodifikuje njihovo pravo na prvi napad i oštra retorika „jasno promenila stratešku realnost“ i učinila mogućnost da Severna Koreja izvrši nuklearni test sada „mnogo destabilizirajuće“.
On je rekao da je stav SAD ostao isti, da bi test, koji bi bio prvi od 2017, mogao da dođe u bilo kom trenutku.
Zvaničnik je rekao da su Sjedinjene Države zabrinute zbog sprovođenja sankcija Severnoj Koreji od strane Rusije i Kine i da bi Vašington želeo da vidi jače sprovođenje sankcija. „Realnost je da Severnokorejci biraju da daju prioritet svom raketnom programu u odnosu na mnoge druge stvari“, rekao je on.