Ćin je u sredu započeo svoju turneju u pet zemalja u Etiopiji, otvarajući novo sedište Afričkog centra za kontrolu bolesti (CDC), koji su izgradili kineski inženjeri. Dok je bio u Adis Abebi, sastao se sa etiopskim rukovodstvom i posetio sedište Afričke unije. Planirano je da poseti Egipat, Angolu, Benin i Gabon pre nego što se vrati u Kinu.
„Afrika bi trebalo da bude velika pozornica za međunarodnu saradnju, a ne arena za takmičenje između velikih zemalja“, rekao je Kin na konferenciji za novinare sa predsednikom Komisije AU Musom Fakijem.
Ćin, bivši kineski ambasador u SAD, postao je ministar spoljnih poslova prošlog meseca. Nastavio je tradiciju putovanja u Afriku kao prvu inostranu destinaciju u novoj godini, koja, kako je naveo, traje već 33 godine bez prekida.
Govoreći na otvaranju Afričkog CDC-a, on je izneo viziju Pekinga za odnose sa Afrikom, rekavši da će njih dvoje uvek imati zajedničku budućnost „bez obzira na to kako se menja međunarodno okruženje“.
„Danas se naš svet, naše vreme i istorija menjaju na načine kao nikada ranije. Kolektivni uspon zemalja u razvoju je nepovratan“, rekao je Ćin, dodajući da bi Kina i Afrika trebalo da se „suprotstave hegemoniji, maltretiranju, bezobrazluku i rasnoj diskriminaciji, i zajednički čuvaju pravi multilateralizam i promovišu veću demokratiju u međunarodnim odnosima“.
Ćin je insistirao na tome da je politika Pekinga zasnovana na principima „iskrenosti, stvarnih rezultata, prijateljstva i dobre vere, kao i težnji ka većem dobru i zajedničkim interesima“.
Kina „ne daje prazna obećanja, a još manje pritiska druge protiv sopstvene volje“, rekao je on u govoru u Afričkom CDC-u. „Kada bude predato našim afričkim prijateljima, sedište Afričkog CDC-a će u potpunosti voditi i njime upravljati AU bez ikakvog mešanja Kine.
SAD i njihovi evropski saveznici – od kojih su mnogi nekada bili kolonijalne sile u Africi – dugo su optuživali Kinu da praktikuje diplomatiju „zamke duga“. Nakon sastanka sa etiopskim premijerom Abijem Ahmedom, Ćin je najavio da će Kina otpisati deo duga Adis Abebe.
Peking je prošle godine oprostio 23 kredita 17 afričkih zemalja. Etiopija je od 2000. od Kine pozajmila skoro 14 milijardi dolara, a pomoć je tražila od 2021. navodeći kao razlog razaranja izazvana sukobom u Tigreju.