Francuska premijerka Elizabet Born najavila je u utorak dugo očekivanu penzionu reformu kojom će se povećati starosna granica za odlazak u penziju, što je već izazvalo kritike najvećih sindikata u zemlji, prenosi „Evropska pravda“.
„Jako dobro razumem da promena našeg penzionog sistema izaziva pitanja i strahove kod Francuza. Predlažemo danas projekat koji će izbalansirati naš penzioni sistem, projekat koji je pravedan“, rekla je Born, najavljujući reformu.
Plan francuske vlade predviđa postepeno povećanje starosne granice za penzionisanje za tri meseca svake godine kako bi se dostigao cilj od 64 godine do 2030. godine, umesto sadašnjih 62. Francuska vlada je ranije planirala da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju na 65 godina.
Osim toga, od 2027. godine – osam godina ranije nego što je ranije planirano – biće potrebno raditi najmanje 43 godine da biste dobili punu penziju.
Remont penzionog sistema bila je ključna reforma francuskog predsednika Emanuela Makrona, uz koju je prvi put izabran 2017. godine. On je to objasnio potrebom da se smanji deficit penzijskog budžeta, jer je stopa zaposlenosti u Francuskoj među 60-64-godišnjacima jedna od najnižih među vodećim industrijskim zemljama.
Ali prvi pokušaj penzione reforme u Francuskoj, zakazan za 2020. godinu, morao je da bude odložen zbog pandemije koronavirusa.
S obzirom da vladina koalicija nema većinu u francuskom parlamentu, da bi prošla penzionu reformu, moraće da privuče podršku barem opozicionih „levih republikanaca”, koji nemaju jedinstven stav po ovom pitanju.
U međuvremenu, socijalisti, ekstremna levica iz „Nepokorene Francuske” i krajnje desničarska Nacionalna unija oštro su osudili Makronovu penzionu reformu. Umesto toga, sindikati su pozvali na opštenarodne štrajkove 19. januara.
Pravo na penzionisanje u relativno mladom dobu duboko je cenjeno u Francuskoj, a penziona reforma će biti glavni test Makronove sposobnosti da donese promene tokom svog drugog mandata – posebno usred rastućeg društvenog nezadovoljstva zbog rastućih troškova života.