TOKIO – Japanski premijer Fumio Kišida počinje u ponedeljak obilazak ključnih zapadnih partnera, nakon što je otkrio najveće vojno jačanje svoje zemlje od Drugog svetskog rata dok Tokio odmerava korake da se suprotstavi rastućoj moći Kine, prenosi Rojters.
Kišida, koji će u maju biti domaćin samita industrijskih sila Grupe sedam (G7), sastaće se ove nedelje sa liderima Sjedinjenih Država, Britanije, Francuske, Italije i Kanade. Očekuje se da će se razgovori kretati od ekonomske bezbednosti i poluprovodnika do rata u Ukrajini i porasta tenzija sa nuklearnom Kinom i Severnom Korejom.
„Kao lider predsedavajućeg G7 ove godine, doći ću u ovu posetu da ponovo potvrdim naše razmišljanje o brojnim pitanjima“, rekao je Kišida u nedeljnom informativnom programu.
„Sa Sjedinjenim Državama ćemo razgovarati o produbljivanju našeg bilateralnog saveza i o tome kako održati slobodan i otvoren Indo-Pacifik.
On posećuje London i Rim nakon što se prošlog meseca dogovorio da razvije novi borbeni avion sa tim zemljama. On treba da potpiše sporazum sa Britanijom koji će uspostaviti pravni okvir koji će dozvoliti posete oružanih snaga jednih drugih, objavio je list Jomiuri u petak.
Očekuje se da će pitanja poslednje stanice u petak u Beloj kući uključiti planove Japana da se naoruža raketama koje mogu da pogode ciljeve u Kini ili Severnoj Koreji, bilateralni odbrambeni sporazum i napore da se ograniči pristup Kine naprednim poluprovodnicima.
Tokio i Vašington se nadaju da će mišićavija vojna politika koju je Kišida najavio prošlog meseca, dalje udaljavanje od japanskog pacifističkog posleratnog ustava, zatvoriti sve veći raketni jaz sa Kinom i odvratiti Peking od vojne akcije, posebno protiv susednog Tajvana.
„On će pokazati SAD da je ovo zaključeno – i, kako se samit G7 približava, da dodirne bazu sa ostatkom G7 kako bi potvrdio svoje stavove o Ukrajini i Aziji“, rekao je politički komentator Atsuo Ito.
Nove odbrambene sposobnosti Japana mogu zahtevati od Vašingtona i Tokija da revidiraju smernice koje definišu uloge koje igraju u decenijama starom savezu koji omogućava Sjedinjenim Državama da zadrže ratne brodove, borbene avione i hiljade vojnika u Japanu.
Poslednje revidirane 2015. godine, smernice će verovatno biti među temama o kojima će razgovarati ministri odbrane Japana i ministri spoljnih poslova i njihovi američki kolege u sredu pre nego što se Kišida sastane sa predsednikom Džoom Bajdenom, rekao je zvaničnik japanskog ministarstva odbrane na brifingu u petak.
Što se tiče poluprovodnika, Japan i Sjedinjene Države produbljuju saradnju na naprednom razvoju čipova usred rastućih trgovinskih tenzija sa Kinom.
Obe zemlje žele da obezbede da njihovi proizvođači imaju pristup komponentama koje se smatraju ključnim za nove industrije vođene tehnologijom, kao što su skladištenje podataka, veštačka inteligencija i kvantno računarstvo.
Iako je Kišida rekao da podržava Bajdenov pokušaj da ograniči pristup Kine naprednim poluprovodnicima ograničenjima izvoza, on se nije složio sa strogim ograničenjima na izvoz opreme za proizvodnju čipova koje je američka administracija uvela u oktobru.
Čak i bez većih najava, Kišida će se nadati da će njegova turneja G7 povećati njegovu slabu domaću podršku, pogođenu ostavkama vlade i skandalom oko veza njegove stranke sa kontroverznom Crkvom ujedinjenja, kažu analitičari.
„Održavanje uspešnog samita G7 donelo bi mu maksimum političkih poena – a ovo putovanje je priprema za to“, rekao je Airo Hino, profesor političkih nauka na Univerzitetu Vaseda.