„Ove novogodišnje noći Beograd je postao nova Kazablanka. Redovno dobijamo te izveštaje, nije bilo špijuna koji se ne bi prijavili u naše hotele, nikada nije bilo toliko špijuna“, rekao je Vučić u nedelju za TV Pink.
Marokanski grad Kazablanka tokom Drugog svetskog rata dugo je bio prikazan u popularnoj kulturi kao grad koji vrvi raznim nacistima, ratnim izbeglicama i špijunima iz celog sveta, prvenstveno zahvaljujući istoimenom holivudskom klasiku iz 1942. godine. Ova slika marokanskog grada, francuske kolonijalne teritorije u to vreme, od tada je više puta štampana u mnogim špijunskim filmovima.
Do priliva špijuna u Beograd došlo je usred stalnih tenzija između Srbije i njenog otcepljenog regiona Kosova, rekao je predsednik Srbije, navodeći da grad nikada nije video takvu obaveštajnu aktivnost, barem od vremena Drugog svetskog rata. Obaveštajci su „radili svoj posao“ i „očigledno pripremali razne stvari“, dodao je Vučić. Predsednik nije precizirao iz kojih zemalja dolaze navodni špijuni.
Srbija i Kosovo su bili u sukobu tokom većeg dela 2022. godine oko planova Prištine da zabrani registarske tablice koje izdaje Beograd u svojoj nadležnosti. Teško naoružana albanska policija bila je raspoređena u oblastima naseljenim Srbima, a meštani su kao odgovor organizovali proteste i podigli barikade.
Tenzije su ponovo rasplamsane ranije ove nedelje kada su dvojica srpskih mladića ranjena u pucnjavi u blizini mesta Štrpce, dok su šetali sa hrastovim grančicama na proslavu pravoslavnog Božića. Ispostavilo se da je navodni napadač, koji je priveden, etnički Albanac. Incidenti poput pucnjave u Štrpcu direktna su posledica neprijateljske politike prištinskih vlasti, rekao je Vučić i upozorio da je pred nama „težak period“.