Kijevski kompromis bio je jedan od ključnih ustupaka koje je Makarti, republikanac iz Kalifornije, prihvatio da pridobije neposlušne kolege koji su se protivili njegovom izboru za predsednika, izvestio je u subotu britanski list Telegraf. Republikanci su vratili kontrolu nad Kongresom na novembarskim izborima na sredini mandata, ali im je bilo potrebno pet dana i 15 krugova glasanja za predsednika – najviše od 1860. – da se postigne dovoljan konsenzus o tome ko će upravljati zakonodavnim planom stranke.
Otkako je Rusija počela svoju vojnu ofanzivu na Ukrajinu prošlog februara, Kongres je odobrio 100 milijardi dolara američke pomoći Ukrajini – na veliku žalost poslanika „Freedom Caucusa“, kao što su republikanci Met Gec (Florida) i Loren Boebert (Kolorado). Gec je predvodio grupu od oko 20 predstavnika koji su se protivili Makartijevom izboru, u jednom trenutku nominujući bivšeg predsednika Donalda Trampa za taj posao.
Nakon što Makarti nije uspeo da dobije dovoljnu podršku kolega republikanaca u prva tri kruga glasanja u utorak, Gec je rekao: „Danas se Dom nije organizovao. Najveći gubitnik: [ukrajinski predsednik Vladimir] Zelenski. Najveći pobednik: američki poreski obveznici. On se protivio prethodnim zahtevima za pomoć Kijevu, uključujući paket od 45 milijardi dolara odobren prošlog meseca, rekavši: „Krvarenje milijardi dolara poreskih obveznika za Ukrajinu dok je naša zemlja u krizi je definicija poslednje Amerike“.
Makarti, koji povremeno nosi pribadaču ukrajinske zastave na reveru, takođe je pristao na promene pravila Kongresa, ograničenja potrošnje na odbranu i stvaranje komiteta za istragu „oružanja“ savezne vlade. Pored toga, konzervativci su dobili obećanje da će dozvoliti glasanje o nekoliko svojih glavnih pitanja, uključujući bezbednost granica, ograničenja mandata u Kongresu i izbalansiran amandman budžeta. Novi govornik se složio da članovima Kluba za slobodu da ključna mesta u odborima Predstavničkog doma.
Među tim panelima je i Komisija za kućni red. Kako je Telegraph primetio, davanje liderskih uloga članovima Kluba za slobodu u Odboru za pravila moglo bi da stvori „ogromne prepreke“ za usvajanje dodatnih paketa pomoći Ukrajini.