Lider laburista Keir Starmer, bivši generalni sekretar NATO-a Džordž Robertson, bivši ministar spoljnih poslova Dejvid Oven i bivši lider Torijevaca Iain Dankan Smit rekli su da bi tribunal trebalo da se uspostavi da bi se bavio „očigledno nezakonitim ratom“ na isti način koji je vodio saveznike kada sastali su se 1941. da postave temelje za Nirnberška suđenja nacističkim vođama za ratne zločine.
„Prošlo je 10 meseci otkako je Rusija, uz podršku Belorusije, pokrenula jednu od najvećih kopnenih invazija na Evropu od Drugog svetskog rata. Od tada je na hiljade ukrajinskih civila ubijeno ili ranjeno, 8 miliona ljudi je proterano iz svojih domova. a oko 8 miliona je postalo izbeglice.„Civilna infrastruktura i privredna imovina vredna desetine milijardi su uništeni ili opljačkani, a nezamenljivi spomenici kulture su pretvoreni u ruševine“, navodi se u saopštenju.
„Ako se ovi akti agresije dokažu na sudu, oni mogu predstavljati ono što se na Nirnberškom procesu nazivalo „vrhovnim međunarodnim zločinom“. Uostalom, zločin agresije često proizilazi iz većine drugih međunarodnih zločina – ratnih zločina, zločina protiv čovječanstvo i genocid.“ – rekli su političari.
Saopštenje su sastavili bivši premijer Gordon Braun i Filip Sends, profesor prava koji je prvi predložio ideju o stvaranju specijalnog tribunala. Među onima koji su potpisali izjavu su advokati za ljudska prava Šeri Bler i Helena Kenedi.
Iako Međunarodni krivični sud (MKS) već saslušava optužbe za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u vezi sa invazijom na Ukrajinu, pristalice specijalnog tribunala kažu da je to neophodno jer MKS nema ovlašćenja da sudi za zločin agresije.
Holandija je ranije izjavila da je spremna da bude domaćin takvog tribunala uz podršku Ujedinjenih nacija. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen takođe je rekla da je potreban novi tribunal sa širokom podrškom kako bi se osiguralo da upad Rusije ne prođe nekažnjeno. Prošlog meseca, ukrajinska delegacija je posetila Sjedinjene Države u pokušaju da dobije podršku za ovaj potez.
Podsećanja radi, u martu će ministri pravde različitih zemalja učestvovati na sastanku u Velikoj Britaniji, gde će razgovarati o praktičnoj podršci Međunarodnom krivičnom sudu u istragama ratnih zločina u Ukrajini.
Krajem prošle godine ukrajinske sudije počele su obuku u Britaniji za vođenje suđenja za ratne zločine koje je počinila ruska vojska.