Britanski zdravstveni sistem je pod pritiskom povećane potražnje za zdravstvenim uslugama nakon ublažavanja ograničenja COVID-a; porast broja obolelih od gripa i drugih sezonskih virusnih bolesti, kao i nedostatak osoblja zbog pandemije i nedostatka osoblja nakon Bregzita.
Hiljade bolničkih kreveta u Britaniji trenutno su zauzete ljudima koji bi mogli da budu otpušteni, ali nemaju gde da odu zbog nedostatka mesta za dugotrajnu negu. Prema zvaničnim podacima, tokom protekle nedelje samo trećina pacijenata spremnih za otpuštanje iz bolnica u Engleskoj zapravo ih je napustila.
To je dovelo do toga da su kola hitne pomoći zaglavljena ispred bolnica sa pacijentima koje ne mogu da prime, a ljudi sa hitnim zdravstvenim problemima čekaju satima da stignu lekari.
Pored toga, rastući troškovi života zbog inflacije, koja je uticala na snabdevanje hranom i energijom, ostavila je neke zdravstvene radnike nedovoljno plaćene. Zbog toga su medicinske sestre i ekipe hitne pomoći organizovale štrajkove.
Kriza je ponovo pokrenula debatu o tome kako finansirati i upravljati NHS-om, koji je stvoren 1948. da bi obezbedio besplatnu zdravstvenu zaštitu. Trenutno se finansira iz budžeta, ali ova sredstva nisu dovoljna za pokrivanje tereta.
Britanska vlada kaže da finansiranje zdravstva nastavlja da raste u realnom iznosu i da plate lekara takođe rastu – ali nema novca za povećanje plaćanja u skladu sa inflacijom, koja je u oktobru dostigla 11,1%.
Očekuje se da će se lideri lekarskih sindikata u ponedeljak sastati sa vladinim zvaničnicima kako bi razgovarali o njihovim zahtevima i pokušali da reše probleme van štrajka.
Kako je saopšteno, u pozadini štrajkova, britanska vlada je odlučila da uključi vojsku kako bi osigurala rad kritičnih službi, uključujući ekipe hitne pomoći.