Tim za stečaj FTX-a sa sedištem u SAD pristao je da koordinira sa likvidatorima koji gase operacije kripto berze na Bahamima, rešavajući spor koji je pretio povratom izgubljenih sredstava od milijardama dolara, prenosi Rojters.
U zajedničkom saopštenju u petak, dve strane su rekle da će raditi na razmeni informacija, obezbeđivanju imovine i koordinaciji sudskih sporova protiv trećih strana.
Američki stečajni tim FTX-a je u sukobu sa zvaničnicima Bahama od novembra, kada su u dve zemlje podneta konkurentska bankrotstva.
Komisija za hartije od vrednosti Bahama započela je postupak likvidacije 10. novembra protiv FTX Digital Markets Ltd., jedinice kompanije sa sedištem na Bahamima. Sledećeg dana u Delaveru je podneto američko poglavlje 11, koje je uključivalo više od 100 FTX entiteta, uključujući FTX Trading i kripto hedž fond Alameda Research.
Bahamski regulatori zaplenili su imovinu FTX-a, za koju su zvaničnici rekli da je trebalo da zaštiti imovinu koja će na kraju biti vraćena poveriocima FTX Digital Markets-a.
Američki tim je tvrdio da ta imovina mora biti deo američkog bankrota, jer je FTX Digital Markets samo „lokalna uslužna kompanija“ bez značajnih poverilaca i bez direktne veze sa FTX-ovim kripto biznisom.
Američki tim je takođe osporio veličinu imovine Bahama koja je zaplenjena, rekavši da je u novembru vredela 296 miliona dolara, a ne 3,5 milijardi dolara.
Džon Rej, koji je preuzeo kontrolu nad FTX-om i nadgleda njen bankrot u SAD nakon što je osnivač Sem Bankman-Frid podneo ostavku u novembru, rekao je da još uvek ima pitanja koja treba da se razrade u sporazumu sa likvidatorima sa Bahama.
Rej, jedan od likvidatora i advokata likvidatora nije odgovorio na zahtev za komentar.
Bankman-Fried je uhapšen pod optužbom za prevaru i izjasnio se da nije kriv 3. januara. Rej je rekao da je berza izgubila 8 milijardi dolara novca klijenata i dodao da je stečajni tim fokusiran na povraćaj imovine kako bi vratio poverioce.