HONOLULU – Kilauea na Havajima, jedan od najaktivnijih vulkana na svetu, ponovo eruptira i pruža spektakl koji uključuje fontane lave i „talase“ lave, ali nijedna zajednica na Velikom ostrvu nije u opasnosti, prenosi AP.
Kilauea je počela erupciju u četvrtak unutar svog kratera na vrhu, saopštio je američki Geološki zavod – manje od mesec dana nakon što su vulkan i njegov veći sused Mauna Loa prestali da ispuštaju lavu. Havajska opservatorija za vulkane otkrila je sjaj na slikama sa veb kamere što ukazuje da je Kilauea počela eruptirati unutar kratera Halemaumau na kalderi na vrhu vulkana, saopštila je agencija.
Kilauea je poslednji put eruptirala 16 meseci počevši od septembra 2021. godine, a oko dve nedelje, počevši od prošlog novembra, Havaji su imali dva vulkana koji su izbacivali lavu jedan pored drugog kada je Mauna Loa eruptirala prvi put u 38 godina.
Opservatorija je u četvrtak podigla nivo uzbune Kilauee, ali ga je u petak ujutru snizila sa upozorenja da se posmatra „jer početne visoke stope izliva opadaju, a infrastruktura nije ugrožena“.
Samit Kilauee nalazi se unutar Nacionalnog parka Havajski vulkani i dalje od stambenih zajednica.
Očekuje se da će erupcija ostati na vrhu, saopštila je u petak opservatorija.
To je umirujuće za gradonačelnika Velikog ostrva Miča Rota. „Osećamo se prilično dobro o tome gde se trenutno nalazi“, rekao je u petak.
Veliko ostrvo je upoznato sa opasnostima života sa aktivnim vulkanima.
Lava Mauna Loa došla je na 2,7 kilometara od glavnog autoputa koji povezuje istočnu i zapadnu stranu ostrva kada je vulkan eruptirao u novembru. Erupcija Kilauea 2018. uništila je više od 700 rezidencija.
Oba vulkana su prestala da eruptiraju otprilike u isto vreme prošlog meseca.
Vulkani se mogu videti u isto vreme sa više mesta u Nacionalnom parku Havajski vulkani u blizini kaldere Kilauea. Tokom dvostruke erupcije, posetioci Nacionalnog parka Havajski vulkani mogli su istovremeno da vide lavu sa oba događaja.
Obično postoji tromesečni period „hlađenja“ pre nego što naučnici smatraju da je erupcija završena.
Naučnici su planirali da nastave proučavanje odnosa između dva vulkana, ali za sada Mauna Loa ostaje tiha.
U četvrtak uveče, lava iz Kilauee pala je čak 50 metara u vazduh — otprilike koliko je širina fudbalskog terena — ali većina takozvanih „fontana lave“ bila je manja, na 32 stope ( 10 metara) visine. Poređenja radi, fontane lave iz erupcije Mauna Loe pre dva meseca dostigle su visinu od 200 stopa (60 metara).
Od 19.30 časova U četvrtak je nova lava duboka oko 32 stope (10 metara) dodata na dno kratera, saopštila je opservatorija.
Visina fontana bila je dramatično niža u petak, rekao je Džodi Anastasio, portparol parka.
„Ljudi koji su imali sreće da ga vide juče popodne do večeri mogli su da vide velike fontane“, rekla je ona u petak. „Tokom dana može biti teško videti aktivnu lavu, ali je dobra ideja da ponesete dvogled. Noću će biti sjaj i sva naša područja za posmatranje su dobra za gledanje sjaja i lave.”
Za starosedeoce Havaja, vulkanske erupcije imaju dubok kulturni i duhovni značaj. Tokom erupcije Mauna Loe, mnogi Havajci su učestvovali u kulturnim tradicijama, kao što su pevanje, pevanje i ples u čast Pelea, božanstva vulkana i vatre, i ostavljajući ponude poznate kao „hookupu“.
Kealoha Pisciotta, praktičarka kulture koja živi na obroncima Kilauea, ohrabrila je Havaje na Havajima i šire da priznaju akua – ili bogove i boginje kao što je Pele, božanstvo vulkana i vatre.
„Gde god da ste, odvojite vreme danas da razmislite o njima i zahvalite im što su doneli novi život i novu zemlju“, rekla je ona u petak.