Hiljade mladića uranjaju u reke i jezera širom Bugarske da bi uzeli raspeća, u starom ritualu obeležavanja praznika Bogojavljenja.
Po tradiciji, raspeće se baca u vodu jezera ili reke, a veruje se da će onaj ko ga uzme biti oslobođen zlih duhova i da će biti zdrav tokom cele godine.
Nakon izvlačenja krsta, sveštenik poškropi vernike vodom uz pomoć vezice bosiljka.
Proslava Bogojavljenja, odnosno Javljanja Hristovog, kako ga Bugari zovu, počela je u petak u Sofiji činom vodosvećenja.
Visoko sveštenstvo bugarske pravoslavne crkve molilo je za prosperitet naroda i blagoslovilo boje reprezentativnih vojnih jedinica u tradiciji koja je napuštena 1946. godine, ali je ponovo uspostavljena nakon pada komunizma 1992. godine.
U malom planinskom gradu Kaloferu u centralnoj Bugarskoj, ljudi se drže jedinstvenog rituala starog veka, dok skoro desetine muškaraca obučenih u tradicionalne bele vezene košulje gaze u reku Tundža kako bi izveli spori „mažko horo“ ili muški ples.
Predvođeni gradonačelnikom grada i inspirisani bas bubnjevima i gajdama, muškarci plešu skoro pola sata, držeći se jedni za druge za ramena i gazeći po stenovitom koritu reke do pojasa u hladnoj vodi.
Uprkos neobičnom prolećnom vremenu koje je umanjilo uzbuđenje plesanja među ledenim komadima u reci, muškarci nisu preskočili uobičajene pripreme, koje su započele prethodne noći dok se zagrevaju u gradskoj kafani uz domaće crno vino.
Bogojavljenje označava kraj 12 dana Božića, ali ga ne slave sve pravoslavne crkve istog dana.
Dok pravoslavne crkve u Grčkoj, Bugarskoj i Rumuniji slave praznik 6. januara, pravoslavne crkve u Rusiji, Ukrajini i Srbiji prate julijanski kalendar, po kome se Bogojavljenje praznuje 19. januara, pošto im Božić pada na januar. 7.
Neke zapadne hrišćanske crkve slave verski praznik Bogojavljenje kao Dan tri kralja, koji obeležava posetu mudraca, ili tri mudraca, bebi Isusu i zatvara božićnu sezonu.