Nemačka i SAD dogovorile su slanje borbenih vozila u Ukrajinu

Nemačka i SAD dogovorile su slanje borbenih vozila u Ukrajinu

Lideri Sjedinjenih Država i Nemačke u četvrtak su saopštili da šalju oklopna borbena vozila u Ukrajinu, pojačavajući vojnu podršku Kijevu da odbije ruske snage nakon sličnog poteza Francuske ranije ove nedelje.

U zajedničkoj izjavi nakon razgovora između predsednika Džoa Bajdena i kancelara Olafa Šolca, Sjedinjene Države su navele da će Ukrajini obezbediti borbena vozila pešadije Bredli, dok će Nemačka obezbediti borbena vozila pešadije Marder.

Obe zemlje su se složile da obučavaju ukrajinske vojnike kako da ih koriste, navodi se, dok će Nemačka takođe isporučiti bateriju protivvazdušne odbrane Patriot Ukrajini, koja je postigla neke uspehe na bojnom polju od invazije ruskih snaga prošlog februara, ali je zatražila od saveznika teže oružje za odbranu sama sebe.

„Predsednik Bajden i kancelar Šolc izrazili su zajedničku rešenost da nastave da pružaju neophodnu finansijsku, humanitarnu, vojnu i diplomatsku podršku Ukrajini onoliko dugo koliko je to potrebno“, navodi se u saopštenju.

Odluka je objavljena nakon što se Šolcova vlada suočila sa horom poziva unutar njegove trosmerne koalicije da pojača vojnu podršku Ukrajini nakon što je Francuska objavila da šalje laka borbena oklopna vozila AMKS-10 RC.

Šolc je povećao troškove za odbranu i poslao pomoć i oružje Ukrajini od invazije, ali je, kao i druge zapadne sile, ponekad oklevao pre isporuke moćnog oružja iz straha da će rizikovati direktan sukob sa Rusijom.

Takođe je jasno stavio do znanja da ne želi sam da šalje teško naoružanje u Ukrajinu i da će isporuku koordinirati sa drugim članicama NATO alijanse.

Tokom posete Londonu, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je da Ukrajini mora biti dato oružje ne samo da bi se branila, već i da bi oslobodila oblasti pod ruskom okupacijom.

„Ne možemo ostaviti nikakav prostor da sumnjamo u našu podršku i moramo stalno da vidimo šta još možemo da uradimo, posebno u pogledu vojne podrške“, rekla je ona na brifingu zajedno sa svojim britanskim kolegom Džejmsom Kleverlijem.

To uključuje oružje koje je „Ukrajini potrebno da oslobodi okupirana područja i ljude koji pate pod ruskim terorom“, rekla je ona.

Nemački političari su takođe obnovili pozive Berlinu da isporuči tenkove Ukrajini.

Mari-Agnes Štrak-Cimerman, šef parlamentarnog odbora za odbranu i član Šolcovog mlađeg koalicionog partnera Slobodnih demokrata (FDP), javno je prekorila Šolca nakon francuskog saopštenja, rekavši da „druge partnerske zemlje ponovo prednjače“ .