Američki predsednik Džo Bajden izrazio je zabrinutost zbog načina na koji Kina postupa sa epidemijom COVID-19 nekoliko sati nakon što je Svetska zdravstvena organizacija saopštila da premalo izveštava o smrti od virusa, komentari koji će verovatno izazvati odgovor Pekinga u četvrtak .
Sjedinjene Države su jedna od više od deset zemalja koje su uvele ograničenja za putnike iz Kine otkako su prošlog meseca ukinule stroge kontrole COVID-a koje su tri godine štitile njeno 1,4 milijarde stanovnika od virusa.
Globalni zdravstveni zvaničnici sada pokušavaju da se izbore sa epidemijom koja puni bolnice i preplavljuje neke pogrebne kuće, situacije koje su u suprotnosti sa niskim zvaničnim brojem umrlih od virusa u Kini.
Majk Rajan, direktor za hitne slučajeve Svetske zdravstvene organizacije (SZO), rekao je na brifingu za medije u sredu da trenutni brojevi koji se objavljuju iz Kine premalo su zastupljeni prijemi u bolnice, pacijenti na odeljenju intenzivne nege i smrtni slučajevi.
Govoreći nekoliko sati kasnije, Bajden je rekao da je zabrinut zbog toga kako se Kina nosi sa epidemijom.
„Oni su veoma osetljivi… kada mi sugerišemo da nisu bili toliko spremni“, rekao je novinarima tokom posete Kentakiju.
Komentari SZO o nedostatku podataka bili su neki od najkritičnijih do sada i mogli bi da dobiju kritički odgovor Pekinga kada kasnije u četvrtak održi redovnu konferenciju za štampu ministarstva spoljnih poslova.
U četvrtak u kineskim državnim medijima nije bilo neposrednog izveštavanja o komentarima Bajdena ili SZO. Vlada je nedavno umanjila ozbiljnost situacije.
Državni Global Times je u članku u sredu naveo da je zaraza COVID-om dostigla vrhunac u nekoliko gradova, uključujući glavni grad Peking, pozivajući se na intervjue sa lekarima.
Ali u bolnici u šangajskom predgrađu Ćingpu pacijenti su u četvrtak bili na kamperskim krevetima u hodnicima, od kojih su većina bili stariji, a nekolicina je disala sa rezervoarima kiseonika. Obaveštenje na tabli savetovalo je da će pacijenti morati da čekaju u proseku pet sati da budu pregledani.
Policija je dežurala ispred obližnjeg krematorijuma, gde je potok ožalošćenih nosio vence i čekao da pokupi pepeo najmilijih.
Kina je u sredu prijavila jedan novi smrtni slučaj od COVID-19 na kopnu, u poređenju sa pet dan ranije, čime je njen zvanični broj umrlih na 5.259.
Sa jednim od najnižih smrtnih slučajeva od COVID-a u svetu, Kina je rutinski optužena za nedovoljno prijavljivanje infekcija i smrti iz političkih razloga.
Kineski zdravstveni zvaničnici rekli su da su samo smrti uzrokovane upalom pluća i respiratornom insuficijencijom kod pacijenata koji su imali virus klasifikovani kao smrtni slučajevi od COVID-a.
Metode za prebrojavanje smrtnih slučajeva od COVID-a razlikovale su se u različitim zemljama od kada je pandemija prvi put izbila u centralnom kineskom gradu Vuhanu krajem 2019.
Ipak, stručnjaci za bolesti izvan Kine rekli su da bi njegov pristup propustio nekoliko drugih široko priznatih vrsta potencijalno fatalnih komplikacija COVID-a, od krvnih ugrušaka do srčanog udara, kao i sepse i otkazivanja bubrega.
Međunarodni zdravstveni stručnjaci predviđaju najmanje milion smrtnih slučajeva povezanih sa COVID-om u Kini ove godine bez hitne akcije. Britanska kompanija za zdravstvene podatke Airfiniti procenila je da oko 9.000 ljudi u Kini verovatno umire svakog dana od COVID-a.