Kina preti odmazdom zbog diskriminacije Covida

Kina preti odmazdom zbog diskriminacije Covida

Kina obećala da će preduzeti kontramere nakon što su Sjedinjene Države i druge zemlje pooštrile svoja pravila o Covid-19 za one koji putuju iz Kine. Nova ograničenja prate odluku Pekinga da ublaži sopstvenu zdravstvenu politiku kod kuće.

Upitan o merama pandemije tokom brifinga za štampu u utorak, portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je primetio da, dok su mnoge zemlje „toplo“ reagovale na relaksirana kineska pravila Covida, druge su reagovale „nesrazmernim“ i „neprihvatljivim“ ograničenjima.

„Spremni smo da pojačamo komunikaciju sa ostatkom međunarodne zajednice i radimo zajedno da pobedimo Covid. U međuvremenu, ne verujemo da su mere ograničenja ulaska koje su neke zemlje preduzele protiv Kine naučno zasnovane“, rekla je ona. „Odlučno odbijamo korišćenje Covid mera u političke svrhe i preduzećemo odgovarajuće mere kao odgovor na različite situacije na osnovu principa reciprociteta.

Australija je postala jedna od poslednjih koja je u nedelju usvojila nove mere protiv putnika iz Kine, zahtevajući negativne testove na Covid-19 u roku od 48 sati pre njihovog polaska koji počinje 5. januara. Opozicioni poslanici su osudili taj potez, pozivajući se na preporuke glavnog medicinskog službenika Pola Kelija , koji je tvrdio da nema ubedljivog „obrazloženja za javno zdravlje“ za nova ograničenja.

Druge zemlje, kao što su SAD, Italija, Francuska i Britanija, nametnule su slična pravila poslednjih dana, dok je Evropska komisija rekla da bi „ogromna većina“ od 27 članica bloka želela da ih sledi. Zahtevi za testiranje i karantin uvedeni su i drugde u Aziji, uključujući Japan, Indiju i Maleziju.

Tokom svog dnevnog brifinga za štampu u Vašingtonu u utorak, portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer zamoljena je da prokomentariše „oštru retoriku“ Pekinga u vezi sa ograničenjima. Ona je insistirala da „nema razloga za odmazdu“ i da zemlje samo preduzimaju „razborite zdravstvene mere kako bi zaštitile svoje građane“, tvrdeći da su politike zasnovane na „javnom zdravlju i nauci“.

Kineska vlada nije precizirala kako bi mogla da uzvrati na talas novih mera Covid-a i tek treba da objavi nikakva nova pravila putovanja, ali je prethodno optužila zapadne nacije da pokušavaju da „sabotiraju trogodišnje napore Kine u kontroli Covid-19 i napali sistem zemlje“. Posle više rundi teških blokada i duže politike nulte Covid-a, Peking je prošlog meseca ukinuo mnoga ograničenja u vezi sa pandemijom i nastavlja sa dugo očekivanim ponovnim otvaranjem.