Švedska bi trebalo da nastavi da se pridržava svojih zakona usred zahteva Turske, čak i ako to znači odlaganje članstva u NATO-u, smatra 79 odsto ispitanika koji su učestvovali u anketi koju je naručio list Dagens Niheter.
Nasuprot tome, 10% je reklo da Švedska treba da traži da se pridruži što je pre moguće, bez obzira da li bi to podrazumevalo ustupke u pogledu njenih pravnih principa.
Anketa je takođe pokazala da 60 odsto ispitanika podržava kandidaturu Švedske za ulazak u NATO, što je rekord svih vremena.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan usprotivio se ulasku Švedske i Finske u NATO, tvrdeći da zemlje severne Evrope treba da učine više u borbi protiv terorizma, uključujući izručenje ljudi koje Turska optužuje da su povezani sa teroristima.
Pre nekoliko nedelja, Vrhovni sud Švedske presudio je protiv izručenja čoveka za koga Turska veruje da je umešan u pokušaj državnog udara protiv predsednika 2016. godine.
Vlade obe skandinavske zemlje zalažu se za jače antiterorističke napore, naglašavajući pritom nezavisnost sudova u donošenju odluka o ekstradiciji.
Dve zemlje NATO-a – Turska i Mađarska – još uvek nisu ratifikovale zahtev Finske i Švedske za ulazak u NATO. Budimpešta obećava da će to učiniti u januaru, dok Ankara nije precizirala vremenski okvir i traži niz ustupaka.