Naučnici nastavljaju da analiziraju uzorke kamenja i prljavštine koje je doneo kineski lunarni rover Čang’e 5, a najnoviji rezultati ukazuju na nove vrste geologije iz regiona Meseca koje tek treba da se otkriju i istraže.
Među 1,731 kilogram (3,816 funti) regolita starog 2 milijarde godina, identifikovano je sedam različitih tipova stena – labave, mrvljive prljavštine i ruševina na površini Meseca. Jedna od stena je potpuno nova vrsta lunarnog bazalta, nastala u vreme kada je Mesec još bio vulkanski aktivan.
Ovaj regolit je najmlađi koji je do sada vraćen sa Meseca, pružajući stručnjacima pogled na drugačiji vremenski period od drugih uzoraka i pomažući im da zacrtaju buran period istorije našeg bliskog suseda.
Svih sedam vrsta stena navedenih u studiji smatraju se „egzotičnim“, za koje se smatra da su do sadašnjeg mesta sletanja stigle negde drugde.
„U tako mladoj geološkoj jedinici, širok spektar komponenata kore iz različitih izvora bi bio transportovan do mesta sletanja Čang’e-5 usled potonjih površinskih procesa na Mesecu“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Istraživači su pregledali oko 3.000 čestica manjih od 2 milimetra (0,08 inča), dok su tražili dokaze o stvaranju kratera i vulkanske aktivnosti u prošlosti. Kao i na Zemlji, ove vrste magmatskih stena mogu ispričati geološku priču.
Tri klaste su bile zapažene po tome što su pokazale neobične petrološke i kompozicione karakteristike, kažu istraživači. Vitrofirni fragment sa visokim sadržajem titana – sa visokim sadržajem titanijuma, sa većim kristalima ugrađenim u staklastu stenu – ima mineralogiju kakvu ranije nismo videli na Mesecu, i verovatno predstavlja novu vrstu lunarne stene.
Prema autorima studije, ove čestice stena mogu biti povezane sa lokacijama na Mesecu udaljenim do 400 kilometara (249 milja) od mesta gde su pokupljene, eksplodirane preko površine usled niza udara asteroida tokom milenijuma.
„Ovi egzotični magmatski klasovi bi zabeležili litološki diverzitet i procese baštovanstva regolita u [otprilike 2 milijarde godina starim] regionima mladih kobila na Mesecu“, pišu istraživači.
Stavite sve ovo zajedno i zaključak je da su ovi fragmenti došli sa delova Mesečeve površine za koje još ne znamo, u geološkom smislu. Možda je čak bilo i vulkanskih erupcija za koje još ne znamo.
Međutim, samo oko 0,2 odsto materijala u uzorcima je klasifikovano kao egzotično, a ne očekivanih 10-20 odsto. To sugeriše da će naučnici možda morati da preispitaju način na koji udarni izbacivač putuje po površini Meseca, barem u ovom novijem regionu.
Chang’e 5 je prikupio svoje uzorke u regionu Mons Rumker na severu Mesečevog Oceanus Procellarum, a dalji uzorci – kao i postojeći iz ranijih misija – biće od pomoći u saznanju više o tome kako je evoluirala površina Meseca i gde će biti budućnost treba locirati mesta za sletanje i baze.