Brazilska fudbalska legenda Edson Arantes do Nasimento, poznatiji kao Pele, preminuo je u 82. godini u Sao Paulu.
Peleova smrt u bolnici Albert Ajnštajn u najvećem brazilskom gradu usledila je nakon dužeg perioda lošeg zdravlja i borbe sa rakom debelog creva.
Ikoni fudbala je u septembru prošle godine uklonjen tumor iz debelog creva i redovno je posećivao bolnicu.
Novi strah za njegovo zdravlje pojavio se kada je ponovo primljen na lečenje u novembru.
Usledili su izveštaji da je Pele prebačen na palijativno zbrinjavanje zbog hemoterapije koja više nije imala potreban efekat.
Najgore je potvrđeno u četvrtak pošto su vesti o Peleovoj smrti izazvale žalost za jednom od najslavnijih ličnosti koje su krasile bilo koji sport.
Kao trostruki pobednik Svetskog prvenstva, Pele je stvorio nasleđe koje ga je uvrstilo među najveće fudbalere – ako ne i najveće – svih vremena.
Njegova smrt označava kraj izuzetnog života i karijere; onaj koji ga je odveo iz skromnog porekla i podstakao ga da postane prva svetska superzvezda fudbala.
Ovde se osvrćemo na život i karijeru pravog sportskog velikana.
Pele je rođen 23. oktobra 1940. u gradu Tres Korakoes, Minas Žerais, ali je odrastao u siromaštvu u Bauruu oko 330 km i četiri sata od Sao Paula.
Njegova porodica, na čelu sa bivšim fudbalerom Fluminensea Dondinjom i njegovom suprugom Selestom Arantes, prvobitno mu je dala nadimak „Dico“.
Ali način na koji je pogrešno izgovorio ime svog omiljenog igrača – golmana Vaska da Game Bilea – kasnije mu je doneo ime Pele.
Mladi Pele je pomogao svojoj porodici tako što je zarađivao dodatni novac radeći u prodavnicama čaja, ali nije mogao da priušti pravi fudbal. Umesto toga, vežbao je igrajući se čarapom napunjenom novinama, a zatim vezanim koncem.
Nakon što je nastupio u nekoliko amaterskih klubova, predvodio je juniorski tim Bauru atletskog kluba do dve pobede u omladinskom prvenstvu države Sao Paulo.
Pele je stekao samopouzdanje igrajući futsal sa odraslima kao 15-godišnjak. Njegov trener u Bauruu, Valdemar de Brito, odveo ga je na suđenje u Santos 1956. i rekao direktorima primorskog kluba da će Pele biti „najveći fudbaler na svetu“.
Pele je bio dovoljno impresioniran da dobije svoj profesionalni ugovor u junu te godine i postigao je gol na svom debiju 7. septembra kada je Santos pobedio Korintijans de Santo Andre sa 7-1.
Mediji su ga nagoveštavali da postane buduća superzvezda, ali je bio starter do početka sezone 1957.
Kao najbolji strelac lige 1957. godine, Pele je pozvan u reprezentaciju Brazila samo 10 meseci nakon što je postao profesionalac. Do danas je ostao najmlađi debitant Selekaa nakon što je sa samo 16 godina igrao protiv Argentine u porazu od 2-1 na Marakani u Rio de Žaneiru.
Pele se istakao kao potpuni napadač, sposoban da bez napora pređe sa golgeterskog napadača na dublje ležeg plejmejkera koji je pružao asistencije svojom vrhunskom vizijom i preciznim dodavanjima.
Obdaren besprekornim driblingom i repertoarom veština, takođe je posedovao vrhunsku mentalnu čvrstinu i bio je nezainteresovan zbog stalnih udaraca iz protivničke ekipe.
Peleovi podvizi za Santosa doveli su do toga da je izabran za Svetsko prvenstvo u Švedskoj 1958. uprkos tome što je lečio povredu kolena.
Nakon što se oporavio i saigrači su tražili da ga odabere Visente Feola, Pele je u to vreme postao najmlađi igrač na Svetskom prvenstvu. Brazil je u svom debiju pobedio SSSR sa 2:0, a Pele je odmah uticao asistirajući pri drugom golu Vave u trećem meču prvog kola.
Pele je postigao prvi od osam golova u karijeri na Svetskom prvenstvu u četvrtfinalu protiv Velsa u pobedi od 1:0. U polufinalu protiv Francuske, pri rezultatu 2-1, Pele je postigao zapanjujući het-trik u drugom poluvremenu za 23 minuta, a potom je u finalu pobedio domaćina Švedsku rezultatom 5-2.
Pomažući naciji da se oporavi nakon šokantnog poraza 1950. u finalu od Urugvaja na svom domaćem Svetskom prvenstvu, Pele je odmah postao narodni heroj u Brazilu zahvaljujući svojim podvizima.
Trijumfom je ispunio obećanje ocu, pošto mu se kao devetogodišnjaku zavetovao da će se osvetiti za srceparajući poraz na Marakani.
Evropski interes, uspeh sa Santosom, još dve pobede na Svetskom prvenstvu
Santos je morao da odbije pristup milanskog Intera da bi potpisao Pelea po povratku kući usred pobune njihovih navijača, što se pokazalo kao majstorski udarac jer je državni klub iz Sao Paula započeo svoju najuspešniju eru.
Santos je osvojio Campeonato Paulista 1958. i 1959. godine, plus turnir Torenio Rio-Sao Paulo sa najvećim klubovima iz dva najveća grada u zemlji.
Godine 1961. Pele je osvojio brazilsku nacionalnu ligu, a 1962. je postala jedna od najboljih u njegovoj karijeri. Pele je otišao na Svetsko prvenstvo u Čile kao najbolji igrač na planeti, a protiv Meksika je turnir počeo u dobroj formi golom i asistencijom u pobedi od 2:0.
Pele se povredio u sledećem meču protiv Čehoslovačke, zbog čega je propustio ostatak turnira, ali je ipak osvojio pobedničku medalju pošto je Garinča preuzeo vodeću ulogu u timu Ajmorea Moreire i pobedio Čehe u finalu da bi Brazil zadržao titulu .
Vrativši se u Santos, Pele je osvojio brazilsku nacionalnu ligu, Campeonato Paulista, južnoamerički ekvivalent Ligi šampiona u Kopa Libertadores, i Interkontinentalni kup protiv Benfike u dvomeču u Riju i Lisabonu.
Za ljubitelje fudbala, Peleov het-trik u portugalskoj prestonici, kada je Santos pobedio 5-2 u revanšu, smatra se najvećim pojedinačnim učinkom u istorijskom takmičenju u kojem su se suprotstavili šampioni Evrope i Južne Amerike.
Drugi evropski giganti koji su pokušali, ali nisu uspeli da potpišu sa Peleom posle Svetskih prvenstava 1958. i 1962. su Real Madrid, Mančester junajted i Juventus.
Svetsko prvenstvo 1966. u Engleskoj, koje su osvojili domaćini, bilo je za Pelea i Brazil. Četiri godine kasnije, međutim, iskupljenje je postignuto u Meksiku kada ih je doveo do treće titule, nakon što je navodno primio pritisak od vojnog režima na vlasti u to vreme da se vrate u međunarodno krilo i dodaju još jednu zvezdu legendarnom žuto-i- zeleni dres.
Pele se povukao iz reprezentacije Brazila 1971. i napustio Santos 1974. sa šest nacionalnih titula, dva Kopa Libertadores, dva interkontinentalna kupa i 10 Campeonato Paulistas.
Pridružio se njujorškom kosmosu 1975. i osvojio im Soccer Bovl 1977. zajedno sa nemačkim velikanom Francom Bekenbauerom.
Sa 36 godina, Pele je iskoristio 21-godišnju igračku karijeru u oktobru te godine.
Pele je prepoznat u Ginisovoj knjizi rekorda kao da je postigao 1.279 golova u 1.363 meča, što uključuje prijateljske utakmice i turneje koje je Santos često vodio širom sveta.
Njegovi podvizi su često bili izvor diskusija na društvenim medijima u modernom dobu fanova Kristijana Ronalda i Lionela Mesija, ali iako je Pele postojao u vreme opuštenijeg vođenja evidencije, njegova plodna dostignuća su neosporna.
Svakako ne može biti sumnje u Peleov rezultat za Brazil, sa njegovih 77 golova u 92 utakmice, rekord koji je nedavno postigao Nejmar.
U vreme kada je otišao u penziju, Pele je već glumio u brazilskoj telenoveli o kontaktu ljudi sa vanzemaljcima 1969. Nakon što je okačio čizme, počeo je da se bavi filmovima tako što se pojavio u kultnom klasiku iz 1981. ‘Bekstvo u pobedu’ sa Silvesterom Staloneom, koji detaljno opisuje meč iz doba Drugog svetskog rata između nemačkog tima i savezničkih ratnih zarobljenika.
Godine 2001. igrao je kameo u popularnom britanskom satiričnom filmu „Mike Bassett: England Manager“.
Možda je Peleov najznačajniji doprinos društvu nakon karijere došao kroz ambasadorski rad. Imenovan je za ambasadora UN za ekologiju i životnu sredinu 1992. godine, a za ambasadora dobre volje Uneska 1994. godine.
Godine 1995. dobio je funkciju izvanrednog ministra sporta u Brazilu.
U znak svoje globalne slave, dobio je i počasno zvanje viteza od kraljice Elizabete 1997. godine.
Peleova javna pojavljivanja su opala poslednjih godina zbog njegovog pogoršanja zdravlja, ali je viđen na žrebu Svetskog prvenstva u Rusiji 2018. zajedno sa predsednikom Vladimirom Putinom i Dijegom Maradonom.
Pele će mnogim ljubiteljima fudbala, posebno u Brazilu, ostati upamćen kao najveći igrač svih vremena.
Oni iz susednog rivala Argentine bi iznad njega mogli da stave pokojnog Dijega Maradonu, dok bi mlađi navijači mogli da se odluče za Maradonovog sunarodnika Lionela Mesija ili portugalsku ikonu Ronalda.
Sam Kristijano Ronaldo je jednom navodno rekao: „Pele je najveći igrač u istoriji fudbala i biće samo jedan Pele.
„Najbolji igrač ikada?“ Zapitao se jednom prilikom legenda Real Madrida Alfredo Di Stefano. „Pele. Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo su sjajni igrači sa specifičnim kvalitetima, ali Pele je bio bolji.
Pele nikada nije osvojio Zlatnu loptu u svojim igračkim danima zbog najvećeg pojedinačnog priznanja u fudbalu koje je ranije dodeljivano samo Evropljanima.
France Football je revidirao ovu politiku 1995. godine, a 20 godina kasnije, 2015., dodelio je Peleu sedam Zlatnih lopti, što bi ga izjednačilo sa Mesijem.
Dalje učvršćujući svoju važnost za prelepu igru, Pele je podelio nagradu FIFA-in igrač veka sa Maradonom u decembru 2000. i proglašen je za Ballon d’Or Dream Team, koji je najveći KSI svih vremena, 2020. godine.
Iza Pelea je ostala treća supruga Marsija Aoki i sedmoro dece.