Rusija pojačava istraživanje gasa kako bi povećala snabdevanje Azije

Rusija pojačava istraživanje gasa kako bi povećala snabdevanje Azije

Rusija planira da pojača geološka istraživanja ugljovodonika, uključujući prirodni gas, na Dalekom istoku, jer nastoji da preusmeri izvoz energije iz Evrope u Aziju zbog zapadnih sankcija, izjavio je u utorak ministar prirodnih resursa i životne sredine Aleksandar Kozlov.

U intervjuu za TV kanal Rossiia 24, Kozlov je naglasio da bi jačanje trgovine energentima sa Azijom, a posebno Kinom, Rusiji garantovalo pouzdano tržište za njenu naftu i gas.

„Postavili smo sebi prioritet u geološkom istraživanju i istraživanju i u pomaganju u potrazi za mineralnim resursima, posebno ugljovodonicima, kako bismo bili geografski bliže budućim potrošačima i transportnoj infrastrukturi. Na primer, gasovod Snaga Sibira, iz kojeg gas ide u Kinu. Odlučili smo da sprovedemo geološka istraživanja širom Jakutije… tako da ne postoji [samo] jedan, već više cevovoda koji idu u istočnom pravcu. Jer ovo je zagarantovan prihod za našu zemlju, zagarantovana prodaja velikom partneru“, rekao je Kozlov.

Trenutno Rusija ima samo jedan cevovod kojim se gas iz istočnog Sibira isporučuje u Kinu, Snaga Sibira. Međutim, ruski energetski najveći Gazprom radi na drugom gasovodu, Snaga Sibira 2, od 2020. Taj cev je projektovan da poveže ruska gasna polja sa Kinom preko Mongolije, a njegova izgradnja bi trebalo da počne 2024. godine.

Prema Ministarstvu prirodnih resursa, preorijentisanje domaće trgovine naftom i gasom na zemlje koje se nisu pridružile sankcijama koje se odnose na Ukrajinu protiv Rusije dovešće do naleta investicija u razvoj centara mineralnih resursa u blizini prijateljskih tržišta. Međutim, u ministarstvu ističu da su sankcije otežale proces.

„Ograničenja sankcija uticala su, između ostalog, na opremu za istraživanje. Posebno su opipljivo uticali na ofšor projekte. Korisnici podzemlja trenutno traže rešenje za ove probleme, kako kupovinom [opreme] iz prijateljskih zemalja, tako i razvojem sopstvene u ruskim proizvodnim pogonima. Međutim, prilagođavanje i stabilizacija proizvodnih kapaciteta i uvoznih lanaca nije pitanje jedne godine“, upozorilo je ministarstvo, a prenela agencija Interfaks.