„Tražimo načine da ciljamo iransku proizvodnju bespilotnih letelica kroz sankcije, kontrolu izvoza i razgovore sa privatnim kompanijama čiji su delovi korišćeni u proizvodnji“, rekao je Votson u izjavi za Njujork tajms u sredu.
Votson je dodao da Bela kuća „procenjuje dalje korake koje možemo da preduzmemo u pogledu kontrole izvoza kako bismo ograničili pristup Iranu tehnologijama koje se koriste u bespilotnim letelicama“.
Ukrajina je optužila Rusiju da koristi iranske bespilotne letelice Šahed-136 kamikaze u napadima na Kijev i druge gradove. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov demantovao je tada optužbe, rekavši da Moskva koristi samo ruski hardver u vojnoj operaciji u Ukrajini.
Si-En-En je prošle nedelje izvestio da je Vašington formirao radnu grupu za istragu navoda da su zapadne komponente pronađene u dronovima koje je Rusija rasporedila u Ukrajini. SAD takođe rade na dodatnim izvoznim ograničenjima za Iran, navodi Blumberg.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani rekao je ovog meseca da su optužbe Kijeva da pomaže Rusiji oružjem „neosnovane“. On tvrdi da Islamska Republika ne isporučuje vojnu opremu ni jednoj strani u sukobu.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan izjavio je početkom novembra da je Teheran isporučio „mali broj dronova“ Rusiji nekoliko meseci pre nego što je Moskva pokrenula vojnu operaciju krajem februara.
U septembru i novembru, Ministarstvo finansija SAD stavilo je na crnu listu nekoliko iranskih kompanija optuženih za umešanost u navodnu prodaju dronova Rusiji.