SEUL – Severnokorejski lider Kim Džong Un pozvao je na jače napore da prevaziđe teškoće i izazove sa kojima se suočava njegova zemlja, dok je otvorio ključni politički sastanak nakon što je ove godine izvršio rekordan broj raketnih testova, prenosi AP.
Plenarni sastanak vladajuće Radničke partije sazvan je u ponedeljak u Pjongjangu kako bi se razmotrili prošli projekti i razgovarali o planovima rada za narednu godinu, saopštila je u utorak zvanična korejska centralna novinska agencija.
Kim će verovatno iskoristiti sastanak da ponovo potvrdi svoju rešenost da proširi svoj nuklearni arsenal i uvede visokotehnološko oružje koje cilja na SAD i Južnu Koreju, istovremeno izlažući projekte za oživljavanje javnih sredstava za život pogođen pandemijom, kažu neki stručnjaci.
U svojim uvodnim komentarima, Kim je uporedio teškoće i izazove od većeg partijskog sastanka početkom 2021. sa „desetogodišnjom borbom revolucije“. Međutim, on je tvrdio da je Severna Koreja izvestila o nekim uspesima „na teškom putu“ i da je moć njegove zemlje „značajno“ porasla u političkim, vojnim, ekonomskim i kulturnim oblastima.
„Naglasio je potrebu da se iznesu strategije za pokretanje uzbudljivijih i sigurnijih borbi zasnovanih na vrednim činjenicama da je zemlja postigla praktičan napredak nakon što je izdržala sve poteškoće“, saopštila je zvanična korejska centralna novinska agencija. Rečeno je da je Kim pregledao „sjajno“ dostignuće postignuto ove godine i razjasnio „strateške i taktičke“ zadatke za postizanje socijalizma u severnokorejskom stilu.
KCNA nije elaborirala dostignuće koje je Kim tvrdio i zadatke koje je postavio, a njegove tvrdnje o postignuću nisu mogle biti nezavisno potvrđene.
Kimu će možda biti potrebne takve propagandne tvrdnje da bi privukao veću lojalnost javnosti kako bi podstakao teške projekte za jačanje svog arsenala oružja i rešavanje ekonomskih problema dok se suočava sa sankcijama koje predvode SAD i kampanjama pritiska da obuzda svoje nuklearne ambicije, kažu neki posmatrači.
Očekuje se da će sastanak Radničke partije trajati nekoliko dana, a Kim će se verovatno na kasnijim zasedanjima pozabaviti pitanjima kao što su njegovo povećanje naoružanja, odnosi sa Sjedinjenim Državama i ekonomija.
Ove godine, Kimova vojna proba lansirala je rekordan broj projektila, od kojih su mnoge nuklearno oružje koje je sposobno da stigne do kopna SAD i njenih saveznika Južne Koreje i Japana. Rekao je da se neće vratiti pregovorima sa Sjedinjenim Državama osim ako one ne povuku svoju neprijateljsku politiku, što se očigledno odnosi na sankcije koje predvode SAD i njene redovne vojne vežbe sa Južnom Korejom.
U ponedeljak su animoziteti na Korejskom poluostrvu dodatno porasli nakon što je Južna Koreja optužila Severnu Koreju da je letela bespilotnim letelicama preko njihove nategnute granice po prvi put u pet godina i odgovorila ispaljivanjem hitaca upozorenja i kočenjem ratnih aviona.
Nije poznato da li je neki od severnokorejskih dronova oboren.
Južna Koreja je saopštila da je preko granice poslala i sopstvena sredstva za nadzor, što se očigledno odnosi na bespilotne dronove.