Ukrajina poziva na „samit mira“ uz posredovanje UN

Ukrajina poziva na „samit mira“ uz posredovanje UN

Kijev je predložio održavanje takozvanog „mirovnog samita“ do kraja februara povodom obeležavanja godišnjice ruske vojne operacije protiv Ukrajine. Inicijativu je najavio ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba, koji je izneo i uslove Ukrajine za pozivanje Moskve na događaj.

U intervjuu za AP objavljenom u ponedeljak, Kuleba je priznao da će, iako će Ukrajina učiniti sve što može da pobedi u svom tekućem vojnom sukobu sa Rusijom 2023. godine, diplomatija će igrati važnu ulogu. „Svaki rat se završava na diplomatski način“, rekao je Kuleba i dodao da se „svaki rat završava kao rezultat akcija preduzetih na ratištu i za pregovaračkim stolom“.

Ministar je dodao da su UN „najbolje mesto za održavanje ovog samita, jer se ne radi o činjenju usluge određenoj zemlji“ i predložio generalnog sekretara UN Antonija Gutereša za posrednika za taj događaj.

„Dokazao se kao efikasan posrednik i efikasan pregovarač, a što je najvažnije, kao principijelan i pošten čovek. Zato bismo pozdravili njegovo aktivno učešće“, rekao je Kuleba o Guterešu.

Upitan o pitanju pozivanja Rusije na ovaj „samit mira“, Kuleba je insistirao da se Moskva prvo mora suočiti sa „međunarodnim sudom“ i da bude krivično gonjena za navodne ratne zločine. On je takođe odbacio Putinove nedavne pozive na pregovore, navodeći da sve što Rusija radi na bojnom polju „dokazuje“ da Moskva ne želi da razgovara.

Ranije ovog meseca, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski obratio se liderima G20 u Indoneziji i izneo „formulu mira“ u deset tačaka, koja uključuje obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine, povlačenje ruskih trupa, razmenu zatvorenika „svi za sve“ i tribunal za one koje Kijev optužuje za agresiju.

Rusija je u međuvremenu insistirala da Kijev mora „priznati realnost na terenu“ kao preduslov za bilo kakve mirovne pregovore, uključujući novi status Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja kao delova Rusije.