Skoro polovina Nemaca ne želi da vidi predaju borbenih tenkova Leopard 2 Ukrajini, pokazalo je nedavno istraživanje javnog mnjenja IouGova. Kijev već nekoliko meseci moli Berlin za hardver, ali bezuspešno.
Medijska kuća Das Redaktionsnetzverk Deutschland (RND), pozivajući se na istraživanje IouGov-a, izvestila je u nedelju da se 45% ispitanika protivi slanju tenkova Leopard 2 u Kijev, dok je još 33% bilo za, dok je preostalih 22% neodlučno.
Anketa, koju je naručila Die Deutsche Presse-Agentur (DPA), takođe je otkrila da je samo među pristalicama Nemačke Zelene stranke broj onih koji podržavaju slanje tenkova veći od broja skeptika, sa 50% do 25%, respektivno.
Brojke izgledaju drugačije među ostalim članovima vladine koalicije semafora, 41 odsto pristalica Socijaldemokratske partije, kojoj pripada kancelar Olaf Šolc, ne bi želelo da se nemački tenkovi isporuče Ukrajini, dok bi 40 odsto to odobrilo. Među redovima Slobodne demokratske partije, 42% je protiv, a 33% je za.
Ispitani opozicioni demohrišćani takođe su dali slične brojke.
Najjače protivljenje slanju tenkova u Kijev registrovano je među glasačima desničarske partije Alternativa za Nemačku (76% protiv, 13% za) i Levice (52% protiv, 32% za).
Kancelar Šolc nije bio voljan da isporučuje borbene tenkove Kijevu, tvrdeći da, pošto nijedna druga nacija još nije snabdela Kijev ekvivalentnim oružjem, Nemačka ne bi trebalo da otvori trag.
Međutim, raste pritisak drugih članova koalicije, Zelenih i Slobodnih demokrata, da to učini. Konzervativci u opoziciji takođe su pozvali Šolca da se predomisli.
Ranije ovog meseca, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba izrazio je žaljenje zbog nespremnosti Berlina da udovolji zahtevima Kijeva za tenkove. Diplomata je napomenuo da Ukrajina ne razume koji su razlozi za oklevanje Berlina.
Od početka ruske vojne kampanje protiv Ukrajine krajem februara, Nemačka, zajedno sa većinom drugih zapadnih zemalja, snabdeva Ukrajinu oružjem. Iako je isprva ograničavao ove isporuke uglavnom na vatreno oružje i protivtenkovske projektile, Berlin je od tada isporučio teže oružje, uključujući samohodne protivvazdušne odbrambene sisteme i haubice.
Moskva je dosledno tvrdila da zapadne isporuke oružja Ukrajini služe samo za produženje sukoba. Takođe se upozorava da se zemlje članice NATO-a sve više uključuju u neprijateljstva, što bi potencijalno moglo dovesti do sveopšte vojne konfrontacije između bloka i Rusije.