Iznoseći navode da Rusija koristi vojne bespilotne letelice iranske proizvodnje u tekućem sukobu sa Ukrajinom, Zapad je u suštini priznao efikasnost iranske tehnologije, tvrdi general-major Mohamed Hosein Bakeri. Vojni zvaničnik, međutim, insistira na tome da su tvrdnje lažne, opisujući ih kao „deo neprijateljskog psihološkog rata.”
U članku u nedelju, iranska državna novinska agencija Tasnim citirala je načelnika štaba iranskih oružanih snaga koji je rekao da je Zapad veoma svestan koliko su teheranski bespilotne letelice napredne, o čemu svedoče neprestane tvrdnje da se iranski dronovi koriste korišćen u tekućem sukobu u Ukrajini.
Bakeri je dalje izjavio da je Iran među prvih pet proizvođača vojnih dronova u svetu.
Prema generalovim rečima, bivši komandant Centralne komande Sjedinjenih Država (CENTCOM) nedavno je priznao da je Vašington izgubio potpunu vazdušnu superiornost prvi put od Drugog svetskog rata, ne samo zbog iranskih dronova.
„Tačno je da su izgubili takvu superiornost u vazduhu“, potvrdio je iranski general i dodao da je „ovo veliko i ponižavajuće priznanje Amerikanaca. ”
U četvrtak je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani insistirao da „Islamska Republika Iran nije izvezla nikakvu vojnu opremu nijednoj strani za upotrebu u ratu u Ukrajini. Diplomata je takođe upozorio ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da „strateško strpljenje Teherana neće biti neograničeno prema neosnovanim optužbama“. ”
Saopštenje je usledilo kao odgovor na govor Zelenskog pred američkim poslanicima u sredu, u kojem je optužio Iran da Rusiji daje bespilotne letelice kamikaze.
Ranije ovog meseca, iranski ministar odbrane, brigadni general Mohamed Reza Aštijani tvrdio je da „ukrajinska strana nije predstavila nikakve dokaze o ruskoj upotrebi iranskih dronova u ratu“ tokom sastanka ukrajinskih i iranskih stručnjaka.
Ukrajina i SAD su u više navrata optuživale Iran da isporučuje Rusiju vojnim bespilotnim letelicama, tvrdeći da su moskovske bespilotne letelice Geran-2 zapravo bespilotne letelice iranske proizvodnje Shahed-136.
Početkom oktobra, Rusija je pokrenula kampanju masivnih udara na ukrajinsku električnu mrežu i kritičnu infrastrukturu, koja se u velikoj meri oslanja na rakete i bespilotne letelice kamikaze.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan priznao je u novembru da je Teheran isporučio „mali broj dronova” u Moskvu „mesecima pre” izbijanja aktuelnog sukoba u Ukrajini.
Kremlj, zauzvrat, dosledno poriče da ruska vojska koristi iranske bespilotne letelice, insistirajući da svo oružje raspoređeno u Ukrajini dolazi iz domaćih zaliha.