KABUL – Administracija avganistana pod upravom talibana u subotu je naredila svim lokalnim i stranim nevladinim organizacijama da zaustave zaposlene žene da rade, u potezu za koji su Ujedinjene nacije rekli da će pogoditi humanitarne operacije baš u trenutku kada zima zahvati zemlju koja je već u ekonomskoj krizi, prenosi Rojters.
U pismu ministarstva ekonomije, koje je potvrdio portparol Abdulrahman Habib, kaže se da zaposlenima u nevladinim organizacijama (NVO) nije dozvoljeno da rade do daljnjeg jer se neke nisu pridržavale administrativnog tumačenja islamskog kodeksa oblačenja za žene.
To dolazi nekoliko dana nakon što je administracija naredila univerzitetima da se zatvore za žene, što je izazvalo globalnu osudu i izazvalo neke proteste i žestoke kritike u Avganistanu.
Obe odluke su najnovija ograničenja za žene koja će verovatno potkopati napore administracije talibana da stekne međunarodno priznanje i jasne sankcije koje ozbiljno ometaju ekonomiju.
Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je na Tviteru da je „duboko zabrinut“ da će taj potez „poremetiti vitalnu i spasonosnu pomoć milionima“, dodajući: „Žene su centralne u humanitarnim operacijama širom sveta. Ova odluka bi mogla da bude pogubna za avganistanski narod“.
Ramiz Alakbarov, zamenik specijalnog predstavnika UN za Avganistan i humanitarni koordinator, rekao je za Rojters da, iako UN nisu primile naređenje, ugovorene nevladine organizacije su sprovele većinu svojih aktivnosti i da će biti pod velikim uticajem.
„Mnogi naši programi će biti pogođeni“, rekao je on, jer im je potrebno žensko osoblje za procenu humanitarnih potreba i identifikaciju korisnika, inače neće moći da sprovode programe pomoći.
Međunarodna humanitarna agencija AfghanAid saopštila je da odmah obustavlja rad dok se konsultuje sa drugim organizacijama i da druge nevladine organizacije preduzimaju slične akcije.
Potencijalna opasnost od programa pomoći kojima pristupaju milioni Avganistanaca dolazi kada se više od polovine stanovništva oslanja na humanitarnu pomoć, prema agencijama za pomoć, i tokom najhladnije sezone u planinskoj naciji.
„Nikada ne postoji pravo vreme za nešto poput ovoga… ali ovo posebno vreme je veoma nesrećno jer su tokom zime ljudi najpotrebniji, a avganistanske zime su veoma oštre“, rekao je Alakbarov.
Rekao je da će se njegova kancelarija konsultovati sa nevladinim organizacijama i agencijama UN u nedelju i tražiti da se sastane sa talibanskim vlastima radi objašnjenja.
Humanitarni radnici kažu da su radnice neophodne u zemlji u kojoj pravila i kulturni običaji u velikoj meri sprečavaju radnike da isporučuju pomoć ženama korisnicama.
„Važan princip isporuke humanitarne pomoći je sposobnost žena da samostalno i nesmetano učestvuju u njenoj distribuciji, tako da ako to ne možemo na principijelan način, onda nijedan donator neće finansirati takve programe“, Alakbarov. rekao.
Na pitanje da li pravila direktno obuhvataju agencije UN, Habib je rekao da se pismo odnosi na organizacije pod avganistanskim koordinacionim telom za humanitarne organizacije, poznatom kao ACBAR. To telo ne uključuje UN, ali uključuje preko 180 domaćih i međunarodnih nevladinih organizacija.
Njihove dozvole bi bile suspendovane ako se ne povinuju, navodi se u pismu.
Ekonomija Avganistana koja se bori sa problemom zapala je u krizu otkako su talibani preuzeli vlast 2021. godine, a zemlja se suočava sa sankcijama, rezovima razvojne pomoći i zamrzavanjem sredstava centralne banke.
Procenjuje se da će za rekordnih 28 miliona Avganistanaca sledeće godine biti potrebna humanitarna pomoć, navodi AfghanAid.