Japanske kompanije obustavljaju osiguranje brodova za ruske vode

Japanske kompanije obustavljaju osiguranje brodova za ruske vode

Tri japanske kompanije prestaće da pružaju usluge osiguranja za ratnu štetu na brodovima u ruskim vodama, izvještava u petak novinska agencija Nikkei, pozivajući se na neimenovane izvore.

Odluku su navodno izazvale kompanije za reosiguranje koje su odbile da preuzmu rizike vezane za vojnu operaciju u Ukrajini, koju je Moskva pokrenula u februaru.

Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance i Mitsui Sumitomo Insurance su navodno počeli da obaveštavaju vlasnike brodova o planovima da prestanu da pružaju pokriće za ratnu štetu bilo gde u ruskim vodama, uključujući Daleki istok zemlje, koji je hiljadama kilometara od zone sukoba. Mera stupa na snagu 1. januara.

Pre plovidbe kroz ukrajinske ili ruske vode, vlasnici brodova su trenutno obavezni da se prijave na dodatno osiguranje od ratne štete. Provajderi moraju biti unapred obavešteni da bi pratili uslove za isplate i premije. Počevši od sledeće godine, vlasnici brodova više neće imati tu opciju od tri japanske firme.

Prema pisanju lista, na japanski uvoz tečnog prirodnog gasa iz ruskog projekta Sahalin-2 i drugih mesta mogla bi uticati nemogućnost da se obezbedi pokrivenost, koja je rezultat ove odluke.

U septembru se Grupa sedam nacija složila da uvede gornju granicu cena za izvoz ruske nafte iz mora, kao deo sankcija u vezi sa Ukrajinom. Početkom decembra, limit su dogovorile zemlje G7, Evropska unija i Australija na 60 dolara po barelu. Odlukom je zabranjeno pomorsko osiguranje i druge usluge za brodove prilikom prevoza nafte kupljene iznad utvrđenog cenzusa. Kao odgovor, Moskva se obavezala da će zabraniti prodaju nafte prema ugovorima koji određuju gornju granicu cena.

Tokio je podržao ograničenje cena, nazivajući ga efikasnim sredstvom za smanjenje ruskih energetskih prihoda. Istovremeno, Masahiro Okafudži, šef kompanije Itoču, koja preko konzorcijuma Sodeco učestvuje u projektu Sahalin-1, rekao je u novembru da Japan nije u stanju da opstane bez uvoza nafte i gasa iz Rusije.

Japanske kompanije najavile su planove da zadrže učešće u gasnim projektima Sahalin-1 i Sahalin-2 nakon uvođenja antiruskih sankcija, a predsednik Vladimir Putin je dao nalog da se projekat, kojim je ranije rukovodio američki naftni gigant EkkonMobil, prebaci na domaći entitet.